پایان نامه روش های اندازه گیری و دانشگاه علوم پزشکی

g۳٫۶
ابتدا کروسین موردنیاز در هاون به‌خوبی کوبیده شده و از الک با مش 80 عبور داده شد و توزین شد، سپس هریک پودرها از الک 80 عبور داده‌شده و توزین شدند. سپس پودرهای توزین شده با توجه به اولویت رنگ و مقدار به روش هندسی بر روی کاغذ مومی مخلوط شدند، پس از اختلاط اولیه، مخلوط حاصل به مدت 15 دقیقه توسط مخلوط‌کن مکعبی قرار مخلوط شد. به همین ترتیب برای تهیه پودر دارونما اقدام شد.
تمامی پودرها در هریک از فرمولاسیون‌های دارو و دارونما توسط دستگاه پرس قرص تک سنبه‌ای Erweka مدل E400 با سنبه شماره 8 پرس شده و قرص‌های 120 میلی‌گرمی تهیه شد.
قرص‌ها در قوطی‌های کوچک ایمن در برابر نور تقسیم شدند، (قوطی‌های دارو استوانه‌ای و قوطی‌های دارونما به شکل مکعب مستطیل بود) و در هر یک به تعداد روزهای مصرف، قرص قرار گرفت. قرص‌ها تا زمان مصرف در جای خنک و به‌دوراز نور قرار گرفتند.
این مطالعه به صورت کارآزمایی بالینی با دو گروه مورد و شاهد انجام شد. گروه مورد قرص کروسین و گروه شاهد دارونما دریافت کرد. قبلاً مطالعه سمیت کروسین توسط دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده و استفاده از قرص کروسین در مطالعه حاضر ممنوعیتی نداشت. با توجه به اینکه در این فاز باید دوز مطمئنی را جهت تعیین سمیت دارو در انسان انتخاب نمود، معمولاً یک‌دهم بالاترین دوز بی‌خطر مورداستفاده در مطالعات حیوانی در این فاز تجویز می‌شود. طبق تحقیقات انجام‌شده بالاترین دوز بی‌خطر مورداستفاده کروسین در مطالعات حیوانی، 180 میلی‌گرم بر کیلوگرم است (144) و به همین دلیل دوز 30 میلی‌گرم در روز جهت استفاده در این مطالعه انتخاب شد.
6- 4. روش های اندازه گیری
6- 4- 1. طیف سنجی جذب اتمی (AAS)
طیف سنجی جذب اتمی (AAS) اولین بار در استرالیا برای تجزیه عناصر به کار گرفته شد و از ترکیب روش های اندازه گیری جذب و نشر، حاصل شده است. این روش دارای حساسیت و دقت زیاد میباشد. اجزای دستگاه طیف سنجی جذب اتمی به صورت زیر می باشد:
منبع تابش
اتم ساز
تکفام ساز
آشکار ساز
ثبات
در این روش عنصر موجود در نمونه بایستی ابتدا به حالت اتمی کاهش یافت و تبخیر شود، این فرآیند اکثراوقات با پاشیدن محلولی از نمونه به صورت آئروسل به داخل یک شعله انجام می گیرد. با عرضه کردن یک منبع تابش مناسب، یک فراکسیون و یا اکثر اتم های آزاد شده موجود در شعله برانگیخته خواهد شد. جذب اتمی اساسا روشی است که جهت آنالیز عناصر فلزی به کار می رود. اکثر عناصر را می توان به روش جذب اتمی آنالیز نمود ، فقط گاز های نادر، اکسیژن ، گوگرد ، فسفر ، هالوژن ها و کربن را نمی توان با این روش در نواحی ماورای بنفش یا مرئی آنالیز کرد.
6- 4- 2. طیف سنجی جذب اتمی همراه با سیستم فلیم (FAAS)
طیف سنجی جذب اتمی همراه با سیستم فلیم (FAAS) به واسطه حساسیت بالا و سادگی یکی از روش های مناسب در تعیین مقادیر فلزات سنگین در نمونه ها محسوب می شود. منبع تابش در این سیستم عمدتا یک لامپ کاتدی خالی است که از یک استوانه شیشه ای ، یک آند ( از جنس تنگستن ، نیکل و…) و یک کاتد ( معمولا از جنس عنصر مورد نظر) تشکیل شده است. داخل این استوانه شیشه ای با یک گاز بی اثر نضیر آرگون یا نئون پر شده است. در داخل این لامپ ولتاژی در حدود 100 تا 400 ولت بین کاتد و آند آن برقرار می شود که در نتیجه ولتاژ اعمال شده به الکترود ، گاز موجود در داخل لامپ یونیزه شده و جریانی حدود 10-3 میلی آمپر از آن عبور میکند. در خلال این فرآیند یون های آرگون یا نئون در لامپ شتاب گرفته و به کاتد برخورد می نماید و موجب خارج شدن اتم های فلز از سطح آن می شوند.
اتم های فلزی یونیزه شده به تراز پایه برگشته و طیف نشر اتمی خاص خود را به همراه طیف نشری گاز پرکننده ایجاد می کنند ، سپس این طیف اتم ساز هدایت میشود.
در سیستم FAAS ، شعله نقش اصلی را به عنوان اتم ساز ایفا می کند. بررسی های انجام شده حاکی از آن است که نوع سوخت ، نسبت سوخت به اکسید کننده و کیفیت مشعل مهمترین فاکتور های موثر نتیجه آنالیز می شود.
معمول ترین اکسید کننده و سوخت مورد استفاده در طیف سنجی اتمی به ترتیب هوای فشرده و استیلن می باشد.
حداکثر درجه حرارت حاصل از ترکیب 2300 درجه سانتی گراد می باشد. در نهایت در دمای شعله حاصله، مقدار بسیار کمی از اتم های موجود در شعله ( در حدود یک دهم درصد) به حالت برانگیخته در می آید و بقیه به حالت برانگیخته باقی می ماند. نور منتشر شده از لامپ توسط این اتم ها جذب شده و سبب جهش الکترونی ژن ها می گردد. مقدار نور جذب شده متناسب با غلظت اتم های برانگیخته شده است. این عامل به دمای شعله بستگی ندارد از این رو باعث افزایش حساسیت در این روش شده است.
6- 4- 3. روش رنگ سنجی
بر اساس این روش سرم های حاوی SOD را در پلیت های مخصوص میریزیم. به این صورت که هر نمونه را داخل دو چاهک قرار میدهیم و به آن ها آنزیم فعال کننده ( اسید کاکودیلیک) می افزاییم. که این آنزیم سبب شروع واکنش میشود. سپس پیروگالول را به یکی از چاهک ها با نمونه یکسان اضافه میکنیم. در انتها از طریق دستگاه اسپکتروفتومتری در طول موج 405 نانومتر، Optical Density محاسبه می شود. اساس این روش بر پایه ی تغییر رنگ است.
فصل هفتم: روش انجام مطالعه
این مطالعه در پژوهشکده بوعلی و بیمارستان قائم (عج) که یک بیمارستان دانشگاهی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مشهد است، بین سال های 1394 تا 1395 انجام شد.
این پژوهش به تایید کمیته اخلاق رسیده است و با کد 922545 تصویب گردیده است. این پژوهش بخشی از یک طرح پژوهشی مشترک و گسترده تر بین دانشکده داروسازی و گروه تغذیه دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بوده است که هدف اصلی آن طرح بررسی اثر درمانی کروسین بر شماری از ریسک فاکتورهای مرتبط با سلامت در افراد مبتلا به سندرم متابولیک (شامل پروفایل لیپیدی خون، گلوکز خون ناشتا، فشار خون، فاکتورهای التهابی، تعادل پرواکسیدانت-آنتی اکسیدانت و پروتئین شوک حرارتی-27 بوده است که با کد IRCT2013080514279N1 به تصویب رسیده است.
دیگر بررسی های مرتبط با این طرح عبارت بودند از: بررسی اثر کروسین بر پروفایل لیپیدی خون، گلوکز خون ناشتا و فشار خون توسط آقای محمد متین خادمی (دانشجوی دکترای داروسازی)، بررسی اثر کروسین بر تیتر آنتی بادی علیه پروتئین شوک حرارتی-27 توسط سرکار خانم مینا نصرتی (دانشجوی کارشناسی ارشد تغذیه) و بررسی اثرکروسین بر تعادل پرواکسیدان-آنتی اکسیدان (PAB) و ارتباط آن با افسردگی و اضطراب توسط سرکار خانم ایراندخت نیک بخت جم (دانشجوی کارشناسی ارشد علوم تغذیه).
این نوشته در علمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.