پایان نامه درمورد محصولات کشاورزی و توپوگرافی منطقه

– حرکت کند وسائط نقلیه در مسیر جاده تهران- بندرعباس
– آسیب دیدن ماشین آلات واحدهای تولیدی، صنعتی
– تخریب پوشش گیاهی
– مدفون شدن مزارع از رسوبات بادی و از بین رفتن محصولات کشاورزی
– آلوده شدن هوای سطح شهر و روستاها
– از بین بردن دیوار باغات و حتی منازل مسکونی
– پوشانده شدن دهانه قنوات و جوی های انتقال کشاورزی
نوع ماسه هایی که در منطقه و اطراف تپه های ماسه ای مشاهده می شود به سه صورت است:
الف) ماسه دارای بیش از 50 درصد کوارتز با شوری کم
ب) ماسه دارای بیش از 50 درصد شیل با شوری زیاد
ج) ماسه مخلوط از کوارتز و شیل با دانه بندی متفاوت
3-2-2-توپوگرافی منطقه مورد مطالعه:
مخوف‌ترین کویرهای جهان در داخل لگن بزرگ و بسته فلات ایران واقع شده‌اند، که دشت رسوبی و پر دامنه یزد، یکی از حوضه‌های شاخص جغرافیایی آن است. گستره این دشت از دامنه‌های شیرکوه در جنوب آغاز می‌شود و با شیب ملایمی تا کویر سیاه‌کوه در شمال، در مسافتی بیش از یکصد کیلومتر ادامه می‌یابد. شهر میبد در بخش میانی دشت فلات ایران واقع است. به طور کلی رشته کوههایی که دور تا دور فلات مرکزی را در برگرفته است سبب شده که دامنه‌های خارجی فلات، از رطوبت بیشتری برخوردار بوده و
دامنه‌های داخلی آن خشک باشد. بنابراین کمبود نزولات جوی و آفتاب داغ آسمان صاف ایران، شرایط سختی را در حاشیه کویر به وجود آورده است بررسی میبد و نحوه استقرار آن نشان می‌دهد که توپوگرافی، آبهای تحت‌الارضی و استخراج آب (قنات) در شکل‌گیری شهر نقش مهمی داشته است. میبد در کنار مسیل رودخانه‌های قدیمی و در جوار راه قدیمی ری – کرمان به صورت مجتمع‌های زیستی اولیه شکل گرفته صورتی است که روستای رکن‌آباد در جنوب شهر حدود 20 متر بلندتر از روستای عشرت‌آباد در شمال شهر است.
3-2-3- شیب
شیب متوسط 14/74 درصد و زمان تمرکز حوضه 6/2 ساعت میباشد بیشترین وسعت منطقه بین ارتفاعات 1100تا1300 متری قرار گرفته و حدود 38 درصد منطقه را شامل میشود بطور کلی حدود 60 درصد منطقه در ارتفاع کمتر از 1500 متری قرار گرفته اند.
3-2-4-ویژگیهای اقلیم شناسی شهر میبد
به طور کلی شهرمیبد به تبع شرایط کلی استان یزد و به دلیل واقع شدن در عرض های جغرافیایی 30 تا 32 درجه شمالی، موقعیت عمومی خود و قرار گرفتن در نوار بیابانی نیمکره شمالی و همچنین موقعیت نسبی خود و تحت تأثیر بیابان ها و کویرهای اطراف و دوری از منابع عمده رطوبت و حاکم بودن توده هوای پرفشار جنب حاره در اکثر ماه های سال دارای آب و هوای گرم و خشک است با این وجود به دلیل ارتفاع نسبی شهرستان از سطح دریا (بیش از 1200 متر) و وجود توده کوهستانی غربی و جهت عمود آن در مسیر بادهای غربی اقلیم همانند آن اکثر مناطق خشک و کویری استان است.
جدول خلاصه هواشناسی میبد
پارامترهای مختلف هوا شناسی
فروردین
اردیبهشت
این نوشته در علمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.