پایان نامه درباره مزایای صندوق های سرمایه گذاری و صندوق های سرمایه گذاری مشترک

“نهادی مالی است که فعالیت اصلی آن سرمایه گذاری در اوراق بهادار می باشد و مالکان آن، به نسبت سرمایه گذاری خود، در سود و زیان صندوق شریک اند”.
صندوق سرمایه گذاری مشترک یکی از بزرگترین ابداعات در بازارهای مالی می باشد. صندوق سرمایه گذاری یکی از نهادهای واسطه مالی می باشد که وجوهی را که از فروش واحدهای سرمایه گذاری خود به سرمایه گذران دریافت می کند، با توجه به هدف و امیدنامه صندوق در ترکیب متنوعی از ابزارهای مالی قابل معامله و اوراق بهادار مانند: اوراق مشارکت، سهام، حق تقدم ها و دارائی های دیگر سرمایه گذاری می کند و صاحبان واحدهای سرمایه گذاری به نسبت سهم خود، مالکان صندوق می باشند و در سود و زیان آن شریک می باشند.
فلسفه وجودی صندوق های سرمایه گذاری مشترک فراهم نمودن تسهیلات سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران با نیازهای مختلف است. صندوقها بر پایه راهبردهای مختلف سرمایه گذاری که انتخاب می کنند، شکل های گوناگونی به خود می گیرند و طبعاً ریسک، نوسان و هزینه های سرمایه گذاری متفاوتی نیز دارند.. تقریباً تمام صندوق سرمایه گذاری مشترک، برای مدیریت صندوق، کارمزد مدیریت دریافت می کنند. همچنین تعدادی از آن ها برای توزیع سهام و دیگر خدمات ارائه شده نیز، کارمزد دریافت می کنند.
1-3-2 ) تاریخچه تشکیل صندوق های سرمایه گذاری
1-1-3-2 ) تاریخچه تشکیل صندوق سرمایه گذاری در جهان
فعالیت صندوق های سرمایه گذاری مشترک به سال 1822 یعنی هنگامی که ویلیام اول دستور تشکیل «شرکت سهامی‌عام کشورهای اسکاندیناوی برای تسهیل در صنعت ملی» را داد، آغاز گشت این شرکت را اولین شرکت سرمایه گذاری در جهان می دانند. رشد و توسعه شرکت‌های سرمایه‌گذاری در طی قرن 19 در قاره اروپا و به‌خصوص انگلستان بسیار چشمگیر بود، به‌صورتی که در سال 1868 شرکت سرمایه‌گذاری مستعمراتی واقع در لندن فعال‌ترین و بارزترین شرکت سرمایه‌گذاری در دنیا محسوب می‌شد. شکل گیری و آغاز به فعالیت صندوق های سرمایه گذاری درآمریکا به بعد از جنگ جهانی اول و سال 1924 برمی گردد، با سقوط بازار سهام در1929 ، صندوق های مشترک تا چند دهه از رشد بازماندند، زیرا سهامداران خرد به بازار بی اعتماد شده بودند بعد از جنگ دوم جهانی وضعیت صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری تغییر کرد به‌گونه‌ای که توانست جایگاه مهمی در بین مؤسسات مالی و سهامداران به‌دست آورد. و صندوقهای مشترک رشدی با ثبات را آغاز کردند.
اولین صندوق سرمایه گذاری مشترک فعال در بازار پول توسط دو پیشگام به نام‌های هنری براون و بروک بنت در سال 1971 در آمریکا در شهر نیویورک در محله وال استریت ایجاد شد؛ ولی در اکثر سال‌های دهه‌ی مزبور به‌خاطر آن‌که نرخ‌های بازار پول بسیار پایین و نزدیک به نرخ بانک‌ها بود، که توسط بانک مرکزی امریکا کنترل می‌شد، این صندوق‌ها سرمایه‌گذاران زیادی را جذب نکردند. در اواخر دهه 1970 باافزایش نرخ های بازار پول (که عمدتاً به خاطر افزایش تورم صورت گرفت) و ادامه کنترل نرخ‌های بانکی، صندوق‌های مشترک جذابیت بیشتری یافتند و دارایی‌های آن‌ها افزایش یافت. امروزه کمتر کسی با کارکرد و مزایای این صندوقها آشنایی ندارد و آنها به خوبی جای خود را در میان مردم و سرمایه گذاران باز کرده اند و هر روزه نیز به تعداد آنها افزوده می گردد.
2-1-3-2 ) تاریخچه تشکیل صندوق در ایران
با وجود نیاز بازار به صندوق سرمایه گذاری مشترک و تلاش هایی که در این زمینه تا قبل از سال 1384 شده بود؛ اما به دلیل نبودن سازوکارهای قانونی مورد نیاز و قوانین مربوطه، اقدامی در جهت تشکیل این صندوق ها انجام نشده بود، خوشبختانه در این سال با تصویب قانون بازار اوراق بهادار، زمینه تشکیل صندوق ها ایجاد گردید و پس از بررسی های بسیار در تیرماه 1386 اولین صندوق سرمایه گذاری با سرمایه باز به نام صندوق کارآفرین پذیره نویسی و تشکیل گردید. این صندوق از نوع صندوقهای سرمایه گذاری مشترک با درآمد ثابت، بدون کارمزد صدور و ابطال و دارای تضمین سود 16.5 درصد و معافیت مالیاتی است. اولین صندوق سرمایه گذاری در سهام نیز در سال 1387 فعالیت خود را آغاز کرد، صندوق های سرمایه گذاری با شتاب هر چه بیشتر در حال رشد و توسعه در کشور هستند و تعداد آنها به بیش از صد صندوق رسیده است. صندوق های سرمایه گذاری سرمایه های بسیاری را به سمت بازار سرمایه وارد می کنند.
2-3-2 ) ویژگی های صندوق های سرمایه گذاری
ویژگی های صندوق های سرمایه گذاری مشترک به قرار زیر می باشند:
سهام صندوق سرمایه گذاری مشترک به طور مستقیم از صندوق یا کارگزار صندوق خریداری می شود و سرمایه گذار نمی تواند آن ها را در یک بازار دست دوم به سرمایه گذاران دیگر واگذار کند، قیمتی که سرمایه گذار برای هر سهم صندوق می پردازد، برابر با ارزش خالص دارایی سهام به علاوه کارمزدهایی است که در موقع خرید تعیین می شود.
سهام صندوق سرمایه گذاری مشترک قابل بازخرید است، به عبارت دیگر، سهامداران می توانند سهام خود را به صندوق یا کارگزار صندوق بازگردانند. قیمت بازخرید هم تقریباً معادل ارزش خالص دارایی هر سهم، منهای کارمزدهای تعیین شد، مانند کارمزد بازخرید است. بازخرید سهام، تنها پس از پایان نشست معاملاتی بازار و محاسبه ارزش خالص دارایی هر سهم امکان پذیر است. همچنین در این نرخ، صندوق سهام خود را به سرمایه گذاران جدید واگذار می کند.
بر خلاف سایر شرکت هاکه سرمایه آن ها پیوسته در حد ثابتی است و افزایش سرمایه آنها به تشریفات خاصی وابسته است، صندوق های سرمایه گذاری مشترک داری سرمایه ثابت نیستند و به طور معمول، فروش سهام صندوق سرمایه گذاری مشترک به طور پیوسته ادامه دارد. البته ممکن است، بعضی از صندوق ها در مواقع خاص – مانند مواقعی که به شدت بزرگ شده اند – فروش سهام خود را متوقف کنند
مدیریت پرتفوی صندوق سرمایه گذاری مشترک به طور معمول برعهده مدیران با تجربه ای است که به همراه مشاوران سرمایه گذاری، وظیفه خرید و فروش اوراق بهادار و انتخاب ترکیب بهینه را انجام می دهند.
یکی از ویژگی های قابل توجه در صندوق این است که صندوق های سرمایه گذاری نیز مانند سایر شرکت های سرمایه گذاری ممکن است سود و یا زیان داشته باشند؛ زیرا ارزش دارائی های صندوق به ویژه سهام و یا اوراق مشتقه همواره در حال تغییر است و نهاد خاصی نیز سرمایه گذاران را در برابر این ریسک مصون نمی دارد ((گروه نوسندگان، 1389).
3-3-2 ) مزایای صندوق های سرمایه گذاری
صندوق های سرمایه گذاری مشترک برای سرمایه گذاران خود مزایایی دارد که این صندوق ها را نسبت به سایر راههای سرمایه گذاری متمایز می نماید، در اینجا به چند مورد از این مزایا اشاره می کنیم.
1-3-3-2 ) مدیریت حرفه ای
این نوشته در علمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.