پایان نامه درباره سالن های سرپوشیده و جاذبه های گردشگری

2-7-1-3 مجتمع تفریحی توریستی باری ارومیه
مجتمع گردشگری باری ارومیه در 40کیلومتری جاده سلماس ارومیه قرار دارد و از نظر آب و هوایی و مناظر طبیعی در یکی از بی بدیل ترین مناطق کشور قرار گرفته است. همانگونه که در تصویر2-19 نشان داده شد این مجموعه دارای بخش های اقامتی ورزشی درمانی پذیرایی و فرهنگی است. واقع شدن در ساحل دریاچه ارومیه که خود گنجینه طبیعی پر ارزش و بی نظیری از خواص شگفت انگیز درمانی و زیست محیطی است و بهره گیری شایسته از امکانات طبیعی آن از اصلی ترین دلایل ایجاد مجتمع باری بوده از اهمیت به سزایی برخوردار است. احیای ارزش های سنتی منطقه در به کارگیری پدیده های طبیعی برای سلامت و تندرستی و همچنین ایجاد مجموعه ای منطبق بر استاندارد جهانی و فراهم کردن فضایی مناسب و شایسته برای گردشگران داخلی و خارجی از اهداف دیگر ایجاد و احداث مجموعه است. این مجموعه از نظر نوع گردشگری با مجموعه مورد نظر ما متفاوت است ولی در کلیات از بخش های مشترک همانطور که در تصاویر 2-17 و 2-18 نشان داده شد مانند آمفی تأتر، رستوران می توان استفاده کرد.
با وجود آنکه هنوز مدت زیادی از بهره برداری از بخش های مختلف مجموعه نگذشته این مجموعه موفق شده است به نامی آشنا در جاذبه های گردشگری منطقه تبدیل شود و سالانه تعداد زیادی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود جلب و با ارزش های نهان و آشکار دریاچه ارومیه آشنا کند.
تصویر2-17رستوران مجموعه باری تصویر2-18 آمفی تئاتر روباز مجموعه باری

تصویر2-19 و تصویر2-20 محوطه داخلی مجموعه باری
2-7-2 ارائه الگوهای مشابه در سطح خرد فضا
در این بخش نمونه های مشابه در سطح خرد فضا مورد توجه قرار می گیرد نمونه های که در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد، به نحوی با پروژه مذکور در ارتباط می باشد نمونه فضاهای مشابه شامل استخر، رستوران، سالن های اجتماعات ، کتابخانه، گلخانه، پارکینگ و … می باشد.
2-7-2-1 مسیرجاری آب (آبگذر) و حوض
سایت ما به دلیل همجواری با رودخانه هراز این قابلیت را دارد که از آب به عنوان عنصری پر نقش در طراحی محوطه استفاده شود. از اثر بخشی های آب می توان حیات، تازگی، پاکیزگی، روشنایی، آرامش، تحرک و… را نام برد. این مسئله در اماکن تفریحی عمومی بیشتر احساس می شود و جزء موارد تکمیل کننده فضای سبز است. آبگذرها به عنوان هادی و راهنمای عابران در مسیرهای تفرجی نیز می توانند ایفای نقش کنند.با ایجاد پلکان در مسیر آب جریان ملایم آب تند و پر سر و صدا می شود مسیر های حرکت می تواند به حوض ها بپیوندند. تصاویر 2-21 و 2-22 گویای نمونه این مطالب در بوستان گفت و گو می باشد. از نمونه های مورد مثال تصویر 2-23 باغ فین کاشان است که به علت وفور آب چشمه سلیمانیه دارای فواره های فراوان و استخر است گاهی اوقات نقش آب در طراحی باغ ها تا حدی پر رنگ می شد که در داخل عمارت باغ ها نیز آبنما ساخته می شد که به آن حوضخانه می گفتند. تصویر 2-24 نمونه آن در باغ فین را نشان می دهد. یکی از راهکارهای سازنده در طراحی دهکده استفاده از جریان پویا و محرک آب درمحوطه است که می توان از نمونه ها آنها الهام گرفت.
تصویر 2-21و تصویر2-22 نمونه هایی از حرکت آب در بوستان گفت و گو

  مقاله با موضوع عرفان عملی و اشتباه

تصویر 2-23 حوضخانه باغ فین کاشان تصویر2-24 مسیرآب در باغ فین
2-7-2-2 رستورانها
رستوران ها به عنوان یکی از عملکردهای خدماتی و رفاهی عمده در سطح سایت و در توسعه های آتی عمل خواهندکرد توجه به ابعاد ساختاری و جنبه های زیبایی شناختی از مهمترین نکات مورد نظر در طراحی و ساخت این مجموعه هاست. رستوران ها می بایست در برخی حوزه های سایت پراکنده و به عملکردها و فضای مختلف تفریحی و تفرجی خدمت رسانی نمایند. همانطور که در تصویر2-25 می بینید رستوران های اصلی و مرکزی با سرویس دهی رسمی و در تصویر 2-26 رستوران های سبک به صورت ساختمان کوچک و آلاچیق و با سرویس دهی نیمه رسمی و غیر رسمی هستند.
تصویر2-25 رستوران اصلی و رسمی تصویر2-26 رستوران سبک به صورت آلاچیق
رستوران های کوچک در اعماق طبیعت سبز پارک: یکی از راهکارهای خدمات رسانی خوب رستورا ن های سبک و کوچک و قرارگیری شان در نقاط بکر و خلوت و دنج سایت است. این خصیصه روحیه ای خاص به فضاهای آنها داده و فضایی دلچسب را برای دقایقی جهت مشتریانشان فراهم می سازند.
رستوران های با الهام از مظاهر فرهنگی خودی: از دیگر راهکارهای پیشنهادی طراحی رستوران های کوچک و غیر رسمی در محدوده سایت است که از عناصر و فضاهای معماری گذشته برای نزدیک تر کردن فضاها به استفاده کنندگان و صمیمی شدن آنها (اهداف فرهنگی و اجتماعی)، در طراحی و ساخت بهره برد. در این طرح ها از فضاهایی همچون کوشک ایوان و چهار طاق در طراحی استفاده شده است .در محوطه ها استفاده از فواره ها و آبنماها و مجسمه های خاص فرهنگی، لطافت فضاها را دو چندان می نماید.
رستوران با الهام از فرهنگ ایرانی: ایده ای دیگر برای پاسخگویی به عملکردهای کلان و در سطح شهری و فرا شهری سایت واجتماعات و برنامه های رسمی موجود در آنها، وجود یک فضای خدمات ده رسمی است. همانند تصویر2-27 رستوران مرکزی بدین منظور دارای وظیفه سرویس دهی به گروههای متعدد و با مقیا سهای متنوع را می بایست دارا باشد.
تصویر2-27 نمونه ای از رستوران مرکزی
2-7-2-3 سالن های اجتماعات روباز و سرپوشیده
مکان های اجتماعات جهت انجام عملکرد های متنوع، بی شک یکی از هسته های اصلی عملکردی در توسعه مجموعه های فراغتی خواهند بود. این مکان ها با توجه به روحیه و وظیفه عملکردی شان فضاهایی شلوغ، پرهیاهو و پر تحرک خواهند بود. این فضاها به دو دسته عمده در طراحی تقسیم می گردند: میدان ها و مکان های جمعی (آمفی تئاترهای روباز( و سالن های سرپوشیده اجتماعات هر یک از این دو دسته دارای روحیات فضایی و اجراء وعناصر خاص خود هستند. ما نیز در درون مجموعه از هر دو شکل این فضا استفاده می کنیم.
در تصویر 2-28 نمونه آمفی تئاترهای روباز نشان داده شده این مجموعه ها، فضاهای سبک و روبازی هستند که در مقیاس های متنوع و در تمامی حوزه های عملکردی مجموعه پراکنده خواهند بود در این فضاها برنامه های متعدد و غیر رسمی و در هر ساعات از شبانه روز اجرا می شود. از راهکارهای پیشنهادی این است که فضاها در عرصه های خالی مجموعه تا حد ممکن ایجاد شده و اتفاقات جمعی را شاهد باشند.
تصویر2-28 نمونه هایی از سالن های همایش روباز
2-7-2-4 باغ پرندگان
از جمله فضاهای تفریحی قابل پیشنهاد در طراحی مجموعه پارکهای موضوعی گوناگون از جمله پارک پرندگان می باشد. این گونه پارک ها با توجه به ماهیت کارکردی و نیز طبیعت گرایی آنها به شدت مورد استقبال مراجعان قرار خواهد گرفت. ایجاد نشاط و شادابی و روحیه شاد در بین مراجعان از جمله بازخوردهای چنین فضاهایی در سطح مجموعه بوده و نیزبازخوردهای اقتصادی چشم گیری را در پی خواهد داشت. تصویر 2-29 نمونه ای از باغ پرندگان را نشان می دهد.

این نوشته در علمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.