پایان نامه درباره جنوب شرقی آسیا و دوچرخه سواری

علیرغم وجود این بناهای تک عملکردی، این پارک، مجتمعی چند عملکردی، دائم الاستفاده و پناهگاهی برای عموم مردم است؛ خصوصاً برای جوانان و نوجوانانی که نیاز با محیط خاصی دارند تا در آن اجتماعاتی تشکیل دهند و یا وعده ملاقات بگذارند. در دسامبر 1981، مأموریت طراحی این پارک به brian
clouston و partners داده شد. طرح اولیه این پارک و توسعه آن توسط henry steed و همسرش Jennifer steed انجام شد. این زوج پیش از طراحی، چگونگی استفاده از پارکهای موجود هنگ کنگ را بررسی کردند و متوجه میزان کاربرد آنها به عنوان یک پناه گاه و مکان آسودگی از خانه های پر تراکم و پر جمعیت، فراوانی استفاده کنندگان نسل جوان و یک کاربرد اساسی دیگر که همانا عکاسی بود پی بردند. در تصویر شماره2-4 نمایی از آلاچیق و پل زیبای مجموعه شاتین را می توان مشاهده کرد.
تصویر2-4 نمایی از آلاچیق و پل مجموعه شاتین
به عنوان نخستین مبانی، قابلیت تداوم و ثبات، حس خصوصی بودن فضا و زیبایی در نظر گرفته شدند و در مرحله بعد، طراحان به ارتباط بین زمین و آرایش آن توجه کردند؛ از جمله اینکه باید اثر حضور ساختمانهای بلند و مشرف بر پارک و حس فشاری که این گونه بناها بر پارک وارد می کنند که در تصویر شماره2-3 قابل درک می باشد را تقلیل داد و در عین حال حس ارتباط با بقیه منطقه را حفظ کرد. در اطراف این شهر ، تپه هایی مخروطی شکل با سابقه آتش فشانی وجود دارند که تپه هایی کوچکتر و شبیه به آنها در پارک مرکزی ایجاد شد تا تأثیر تپه های خارجی را تشدید کنند و همچنین تپه ها وگیاه کاری های متعدد، ساختمانهای اطراف را به میزان قابل ملاحظه ای مستور و سر و صدای ترافیک را دفع می کنند. بر این اساس تپه ها ظاهراً نزدیکتر آمدند و چشم اندازهایی از رودخانه را نمایان ساختند. همچنین گذر گاههایی برای عبور عابران پیاده و باغچه هایی بین نواحی منظور کردند ناحیه هایی که به صورت رسمی، مستحکم و سخت ساخته شدند (yang) و ناحیه هایی که به صورت غیر رسمی، خاکی و خصوصی دارند (yin). همانطور که در تصاویر شماره2-5 و 2-6 میبینید استفاده از مجسمه هم به لحاظ تجدید سنتهای کهن و هم به لحاظ زیبا سازی محیط پارک در مجموعه پارک مرکزی شاتین مورد توجه است.

  دانلود پایان نامه با موضوع رضایت شغلی و عملکرد و افزایش رضایت شغلی

تصویر 2- 5 و تصویر 2- 6 استفاده از مجسمه هم به لحاظ تجدید سنتهای کهن و هم به لحاظ زیبا سازی
یکی از جنبه های اساسی طراحی پارک شاتین، تقسیم بندی آن است با این کار نه تنها درازای پارک، خرد و تقسیم می شود، بلکه برای مستقل کردن هر فضا، ایجاد حریمهای خصوصی و تشکیل فضاهایی با خصوصیات مشخص و متفاوت تأکید می گردد به دلیل تشابه در شکل سایت از این کار می توان به عنوان راهکاری برای کمتر نشان دادن کشیدگی زمین استفاده کرد. ناحیه مرکزی پارک مهمترین بخش پارک است که راه ورود به بخش های مختلف پارک را فراهم می آورد و ضمن ارتباط دادن پارک با آن سوی رودخانه، مردم را به سمت مجتمع فرهنگی، کتابخانه، تالار کنفرانس و رستوران، راهنمایی می کند. از این مرکزیت هم می توان در طراحی کمک فراوانی گرفت. در تصویر 2-6 ایستگاه دوچرخه سواری و در تصویر2-7مسیر دوچرخه سواری را در درون پارک می بینیم.
تصویر 2-6 محل کرایه دوچرخه تصویر2-7 مسیر ویژه دوچرخه
در تصویر 2-8 میدان مرکزی پارک شاتین نشان داده شده که دارای لبه های آلاچیق وار است و آبنمایی هندسی با آبشار و حوضچه های مختلف آن را تکمیل می کند. این ناحیه دارای آمفی تأتری رو باز است که دارای صحنه، محل اجرای ارکستر و گذرگاههای وسیعی می باشد که سایه درختان بر روی آن افتاده است.

تصویر 2-8 نمایی از میدان مرکزی پارک شاتین
به طور کلی طول مسیر پارک شاتین را شش باغ تشکیل می دهند. دو باغی که در دو سر پارک واقع شده اند، چشم نوازترین این باغها می باشند یکی از این شش باغ باعنوان باغ استوایی معروف است. این باغ بر استخری مشرف است همانطور مه در تصاویر 2-9 و2-10 مشاهده می شود از یک تپه 15 متری ، آبشاری به درون استخر جاری است که از حوضچه ای به حوضچه دیگر هدایت می شود و از کنار آلاچیق ها عبور کرده و به یک استخر بز رگ منتهی می شود. اکثر گیاهان این باغ از گونه های استوایی هستند که از جنوب شرقی آسیا وارد شده اند در مجاورت باغچه های زیبای شاتین دو زمین بازی قرار گرفته است، که یک زمین بازی با سبک غربی و به صورت قلعه ای آمریکایی ساخته شده است و زمین بازی شرقی که بر اساس قلعه ای چینی ساخته شده است.

  فقدان قصد و رضا و کشورهای اسلامی

تصویر2-9 و تصویر2-10 نقش آب در زیبا سازی نقش آب در زیبا سازی
این پارک توسط مهندسین مشاور وسترن طراحی شده است. در واقع پارک ترکیبی از سبکهای بین المللی و محلی، سنتی و مدرن ا ست. امکاناتی که در پارک قرار داده شده اند، عموماً از سازه هایی بهره می برند که در بیشتر پارکها کاربرد دارند از جمله پلهای هلالی شکل، راههای پر پیچ و خم، مسیرهای سر پوشیده، آلاچیقهای مسقف با سفال مانند تصویر2-11 و مسیرهای مارپیچی که حاشیه آنها از صخره پوشیده شده است همانطور که گفته شد مسیرهای حرکتی و وجود یک رینگ دور مجموعه برای ایجاد حس پویایی در آن پیشنهاد می شود پوشش آلاچیق ها با سقف سفالی هم همساز با اقلیم و شرایط محیطی است.
اما همانگونه که در تصویر2-12 می بینیم از جمله ابداعات این پارک، سازه های تحت کشش و سقفهایی با پوشش چادر، سایبانهایی با پوشش چادر در تراسهای مخصوص صرف چای، سیستم آبیاری که فاضلاب بازیافت شده را مورد استفاده قرار می دهد که می تواند راه حلی برای پاسخگویی به رویکرد اکولوژیک طراحی ما باشد، و بالاخره وارد کردن انواع جدید یا نادر گیاهان از تایلند، فیلیپین، سنگاپور و چین را می توان نام برد.(گروه مشاور شاران،105:1387)
تصویر2-11 نمایی از آلاچیق های مجموعه شاتین تصویر2-12 نمونه ای سایبان با پوشش چادر
2-7-1-2 پارک سیتروئن پاریس
در سال1972 پس از انتقال کارخانه سیتروئن قرار شد از زمین این کارخانه برای برگزاری نمایشگاه جهانی سال1989 فرانسه استفاده شود که پس از آن به پارک تبدیل شد مساحت این پارک13 هکتار است که ساخت آن 7سال به طول انجامیده است. این پارک یک پارک شهری است بطوری که همه مردم آن را می شناسند، محل قرارگیری آن بسیار خوانا است و دسترسی نیز آسان است، درضمن این پارک جایگزین کارخانه ای شده است که همه پاریسی ها آن را می شناختند. وجود بیمارستان در همجواری پارک نیز عاملی است که باعث شده است مردم از وجود این پارک در سطح شهر آگاه شوند و بتوانند رود سن را از زاویه این پارک تماشا کنند این تشابه در همجواری با بیمارستان و رودخانه در سایت مورد نظر برای طراحی ما نیز وجود دارد. گیاهان یا به صورت مدرن در پارک وجود دارند مثلا درخت کاجی که به عنوان ستون در نظر گرفته شده است، یا همانند تصویر2-13 و2-14 به صورت سنتی یا گیاهان پیوندی جدید.
گیاهان فقط به عنوان یک عنصر پرکننده فضا و یک عنصر فرعی در مقابل طرح قرار ندارند بلکه همانطور که در تصویر2-15 و2-16 می بینیم طبیعت به خاطر معرفی خودش مهم است ونه نشان دهنده مسیر است، نه مانع دید و نه معرفی کننده یک محل بلکه آن چه اهمیت دارد و مبنای اصلی طراحی پارک، گیاه و زندگی گیاه است که این تفکر برای طراحی فضای سبز مفید است و می تواند راهکاری همسو با رویکرد اکولوژیک در طراحی ما باشد. باغ سیاه این پارک که از گیاهانی تشکیل یافته که برگ های آن ها تراکم بالا و رنگ تیره ای دارند و با کف سازی مرکز این باغ در تضاد هستند. این باغ شبیه گودال باغچه های ایرانی است و می توان پیشنهادی مفید برای طراحی ما باشد. (گروه بین‌المللی ره‌شهر،1386: 72)
تصویر 2-14 و تصویر2-13 نمونه هایی از فضای داخلی پارک سیتروئن

  مقیاس اندازه گیری و سرمایه اقتصادی

تصویر 2-15 و تصویر2-16 نمونه هایی از نقش گیاهان در طراحی

این نوشته در علمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.