پایان نامه ارشد درباره بانکداری الکترونیکی در ایران و بانکداری الکترونیکی

126030
1996 159576
1997 222456
تمامی اعضای سوئیفت در یکی از بانکهای مورد نظر سوئیفت دارای حساب می‌باشند. و حق برداشت از این حسابها توسط اعضاء به مؤسسه سوئیفت داده شده است. مؤسسه سوئیفت، حق اشتراک سالانه اعضاء، هزینه تجهیزات و جزواتی را که برای اعضاء ارسال می‌دارد را از این حسابها برداشت می‌نمایند.
بانکهای ایرانی در حال حاضر از انواع پیامهای سوئیفت از جمله پیامهای مربوط به حواله شخصی، ارسال منابع بین بانکی، پیامهای مربوط به وام، اعتبارات اسنادی، وصولیها و پیامهای غیرمالی استفاده می‌نماید.
2-2-1-5VSAT
در حال حاضر خط ارتباطی ماهواره‌ای بانکداری الکترونیکی در ایران توسط VSAT انجام می‌گیرد. این شبکه که متولی برپایی آن شرکت خدمات انفورماتیک ایران است تمام حجم ارتباطات ماهواره‌ای تبادل بانکی را انجام می‌دهد.
پس از تصویب طرح اتوماسیون بانکی در شورای عالی بانکهای کشور در سال1371، بررسیهای کارشناسی گسترده‌ای به منظور انتخاب و استقرار بستر مخابراتی مناسب برای این پروژه عظیم ملی با در نظر گرفتن مشخصه‌های اختصاصی شبکه مخابرات بانکی آغاز شد. نتیجه آن پیشنهاد ایجاد یک شبکه ارتباطی اختصاص مطمئن با پوشش جغرافیایی وسیع در قالب شبکه ماهواره‌ای VSAT بود. این شبکه در حال حاضر با بیش از هزار پایانه و با نرخ توسعه سریع روزانه، به بانکهای کشور خدمات مختلفی ارائه می‌نماید و زیربنای مناسبی برای اتوماسیون بانکی فراهم آورده است.
شیوه کار این شبکه بدین ترتیب است که در مرحله اول شبکه VSAT با ساختار ستاره‌ای سرویس انتقال اطلاعات را برقرار می‌کند. ساختار ستاره‌ای شبکه از یک ایستگاه اصلی به نام مرکز (HUB) و تعداد بسیاری از ایستگاههای کوچک به نام VSAT تشکیل شده است. در این نوع شبکه ارتباط ایستگاههای VSAT تنها با مرکز (البته به طور دوطرفه) ممکن می‌باشد و دو ایستگاه نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند. این مشخصه موجب گردیده است تا ایستگاههای VSAT به تجهیزات با هوشمندی کمتری جهت راهیابی اطلاعات رقمی مجهز گردد و نه تنها آنها را به سوی رایانه میزبان روانه می‌کند بلکه کنترل ترافیکی کلیه ایستگاههای VSAT از نظر اعمال پارامترهای لازم جهت برقراری ارتباط و اطلاع از سلامت یا خرابی آنها را نیز به عهده دارد.
شبکه VSAT مجموعه‌ای است که ارتباط بین رایانه اصلی میزبان و ترمینالهای وابسته به آن را از طریق ماهواره‌ای ممکن می‌سازد. شبکه VSAT در مقایسه با دیگر شبکه‌های محلی آن چنان می‌نماید که هر رایانه به کلیه ترمینالهای خود متصل است. بدین منظور ایستگاه مرکزی (HUB) پس از دریافت اطلاعات از کامپیوتر اصلی به گونه‌ای پاسخ می‌دهد که گویا اعلام وصول اطلاعات از طرف ترمینال است (پاسخ به صحت اطلاعات دریافت شده یا در صورت خطا تقاضای ارسال مجدد) سپس اقدام به ارسال اطلاعات از طریق ماهواره می‌کند. ایستگاه VSAT که ترمینال مقصد به آن متصل گردیده است، پس از دریافت، اطلاعات را به همان کیفیت و کمیتی که در آن سوی شبکه وارد شده بود به ترمینال تحویل می‌دهد.
نکته جالب توجه در کاربرد پایانه‌های VSAT این است که گرچه با توجه به خصوصیات مذکور جاذبه بکارگیری این وسیله ارتباطی در کشورهای در حال توسعه است، که از امکانات عمومی گسترده‌ای برخوردار نیستند و حتی گاهی به عنوان تنها راه‌حل ممکن، حائز اهمیت فوق‌العاده‌ای است لیکن بر اساس آخرین آمار از مجموع 300 هزار پایانه VSAT در حال کار در دنیا در حدود 260 هزار پایانه یعنی بیش از 86% در آمریکا و سایر کشورهای پیشرفته صنعتی و در قالب شبکه‌های اختصاصی استقرار دارند. بر اساس نظرخواهی انجام شده از صاحبان این نوع شبکه‌ها، جاذبه اصلی پایانه‌های VSAT در ایجاد این شبکه‌های اختصاصی ضریب اطمینان بالا، هزینه پایین و سیستم جامع و متمرکز کنترل و مدیریت شبکه ذکر شده است.
مشخصات شبکه VSAT به قرار ذیل است:
1 VSAT یک محیط مخابراتی دیجیتال است که به منظور ارتباط رایانه‌ها و انتقال داده‌ها طراحی شده است و بهترین محیط برای انتقال اطلاعات دیجیتال است و حتی در این شبکه سیگنالهای صحبت تلفنی و تصویر که طبیعتاً آنالوگ هستند از مزایای انتقال دیجیتال بهره‌مند می‌شوند.
2 در شبکه VSAT اجزاء شبکه در محدوده حفاظت شده ممکن بانکها قرار دارند و از دسترسی دیگران دور است. به عبارت دیگر دسترسی افراد غیرمجاز به اطلاعات و یا تزریق اطلاعات به شبکه عملاً غیرممکن است و به این سبب شبکه از امنیت اطلاعاتی بسیار خوبی برخوردار است.
3 این شبکه ضریب اطمینانی بالاتر از 95/99% را دارا است در حالی که ضریب اطمینان شبکه‌های عمومی حدود 85% می‌باشد.
4 برای اتصال یک نقطه جدید به شبکه VSAT بیش از چند ساعت زمان لازم نیست و از نقطه جدید در هر کجای ناحیه تحت پوشش ماهواره‌ای که باشد، اتصال برقرار می‌شود.
5 از دیگر مشخصات این شبکه انعطاف‌پذیری، سرعت و کیفیت مطلوب ارتباط و همین طور ارائه همزمان سرویسهای داده‌ها و تصویر و پوشش وسیع جغرافیایی آن است.
با توجه به خصوصیات ذکر شده میزان تطابق این شبکه با نیازهای مخابرات بانکی به وضوح قابل مشاهده است. و می‌توان کاربردهای آن را در شبکه بانکی به دو صورت ملاحظه نمود:
1 کاربردهای پیوسته که شامل اتصال به نقطه فروش (POS) و خودپرداز (ATM) و بستری مناسب جهت بانکداری الکترونیکی پیوسته، ارتباطات صوتی، اینترنت و اینترانت می‌باشد.
2 کابردهای ناپیوسته برای انتقال فایل و توزیع نرم‌افزار در زمان پایین بودن ترافیک شبکه بعد از ساعات اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
2-2-1-6 سیستم‌های یکپارچه بانکی
یکی از اقدامات مهم بانکهای کشور، ایجاد و راه‌اندازی سیستم‌های یکپارچه بانکی می‌باشد. بانک ملی ایران اولین بانکی بود که سیستم یکپارچه بانکی (سیبا) خود را راه‌اندازی نمود. این سیستم تلفیقی از دو سیستم کارت‌های بانکی (ملی کارت) و حساب جاری الکترونیکی می‌باشد. به عبارت دیگر حساب جاری (حساب چک) و حساب کارت مشتری هر دو در اصل یک حساب مشترک بوده و مشتری می‌تواند برای استفاده از حساب مزبور هم از دسته چک خود و هم کارت استفاده نماید.
علاوه بر بانک ملی سایر بانکهای کشور نیز اقداماتی را در این زمینه شروع کرده‌اند. به عنوان نمونه بانک صادرات ایران طرح سپهر را از اسفند ماه 1379 آغاز نموده است و بانک کشاورزی طرح جامع اتوماسیون خود را با نام مهر (مدیریت هوشمند رایانه‌ای) در دست اجرا دارد.
2-2-1-7 تلفن بانک
یکی دیگر از خدمات نوین بانکداری در ایران، تلفن بانک می‌باشد. مشتریان از طریق تلفن می‌توانند با بانک خود تماس گرفته و پس از وارد کردن شماره حساب و رمز اختصاصی خود به اطلاعاتی در خصوص مانده حساب و سه گردش آخر حساب خود دسترسی پیدا نمایند. البته از طریق تلفن بانک خدمات بیشتری به وسیله بانکهای الکترونیکی ارائه می‌شود ولی فعلاً در بانکهای ایران این خدمات محدود است.
2-2-2اﻧﻮاعﺑﺎﻧﮑﺪاریاﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮏ
این نوشته در علمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.