دانلود پایان نامه پیشگیری از جرائم و شبکه های ارتباطی

روشهای مخرب نرم افزارهای جاسوسی ، از سطح ورود به اطلاعات شخصی کاربر از آنها با جمع آوری کلیه اطلاعات شخصی، آنها را کپی برداری کرده وبه اطلاع هدایت گرهای خود میرساند. برخی بی ادب تر بوده و اطلاعات شخصی را به طور گسترده پخش میکنند ، مشکل دیگری که این نرم افزارها ایجاد میکنند تضعیف سیستم های امنیتی و آماده ساختن آنها برای حملات هکرهاست ، به این معنی که این نرم افزارها نوعی نقش بی حس کنندگی را ایفا میکنند و خاصیت بازدارندگی را از ویروس کش ها و دیگر برنامه های فارسی سلب میکنند.
نصب نرم افزار جاسوسی روی کامپیوتر افراد میتواند با مشاهده یک وب سایت ، دیدن یک ایمیل به فرمت HTML یا با کلیک کردن یک پنجره بازشونده (pop-up) آغاز شود ، روند دانلود به کاربران اطلاع داده نمیشود ، بنابراین افراد از اینکه کامپیوترشان پذیرای یک نرم افزار جاسوسی شده است ، بی اطلاع خواهند ماند( افراسیابی ، 1386).
3-2-1-تولد نرم افزار جاسوسی:
قبل از ظهور نرم افزار های جاسوسی تبلیغ اینترنتی از طریق قراردادن بنرهایی بود که در صفحات وب قابل مشاهده (البته هنوز هم وجود دارند)و کاربران با کلیک کردن روی آنها از اطلاعات یا خدمات ارائه شده به دلخواه آگاهی میافتند ، اما به تدریج کاربران از این نحو تبلیغ خسته شده بودند و به این ترتیب تبلیغ کنندگان در حال ورشکستگی بودند ، زیرا میزان درآمد آنها متناسب با میزان کلیک از طرف بازدیدکنندگان بر روی تبلیغاتی بود که بر روی وب سایت خود قرار میدادند.
تبلیغ کنندگان دریافتند که اگر همچنان میخواهند از طریق اینترنت درآمد داشته باشند ، مجبور به تغییر تاکتیک هایشان هستند ، بسیاری از آنها دریافت خود را بر اساس میزان واقعی فروش قراردادند، بقیه به راههای جدید تبلیغ فکر کردند ، آنها به روشی تازه رسیدند که به آنها اجازه تبلیغ محصولات را بدون داشتن وب سایت یا سرویس دهنده میداد و به این ترتیب نرم افزارهای جاسوسی پدید آمدند.
در ابتدا نرم افزار جاسوسی در دل برنامه های رایگان قرار میگرفت ، اما بعدها به حقه های کثیف تری روی آوردند و آن سوء استفاده های هکری برای نصب نرم افزار جاسوسی روی کامپیوترهاست. اگر از سیستم های عامل رایج استفاده میکنید شانس شما برای داشتن نرم افزار جاسوسی روی سیستم تان بیشتر است، براحتی میتوان ادعا کرد که بسیاری از کاربران خانگی بر روی رایانه خود جاسوس دارند.
3-2-2-انواع نرم افزارهای جاسوسی:
همانطور که گفته شد ، نرم افزار جاسوسی هر نوع نرم افزاری است که اطلاعات را از یک رایانه بدون آگاهی کاربر بدست می آورد ، انواع زیادی از این نوع نرم افزارها در اینترنت فعال هستند اما میتوان آنها را به دو گروه عمده تقسیم کرد:نرم افزار جاسوسی خانگی1 ، نرم افزاری است که معمولاً توسط صاحب رایانه ها به منظور آگاهی یافتن از تاثیرات اینترنت بر روی شبکه های رایانه ای خودشان ، خریداری و نصب میگردد ، مدیران از این نرم افزارها برای آگاهی از فعالیتهای آنلاین کارمندان استفاده میکنند .بعضی افراد نیز برای اطلاع از فعالیتهای سایر اعضاء خانواده استفاده میکنند (مانند مشاهده محتویات اتاقهای گفتگو توسط والدینی که کودکانشان در آنها شرکت میکنند) ، یک شخص ثالث نیز میتواند نرم افزار جاسوسی را بدون آگاهی صاحب رایانه نصب کند ، مجریان قانون از نرم افزار های جاسوسی برای آگاهی یافتن از فعالیت مجرمانی استفاده میکنند که این مجرمان خود از همین نرم افزارهای جاسوسی برای حصول اطلاعات از رایانه های شخصی به قصد دزدی دارائیها استفاده کرده اند.
نرم افزارهای جاسوسی تجاری1:این نرم افزار که به عنوان ابزارهای تبلیغی مزاحم2 نیز شناخته میشود نرم افزاری است که شرکتها برای تعقیب فعالیت وبگردی کاربران اینترنت استفاده میکنند ، این شرکتها اغلب اطلاعات حاصل را به بازاریابان میفروشند و آنها کاربران را با تبلیغات خاص مورد هدف قرار میدهند(منظور تبلیغاتی است که با علائق کاربر مطابقت دارد و به احتمال زیاد برای وی جذاب است ).
به دست آوردن اطلاعات به این سادگی موجب خوشحالی تبلیغ کنندگان می شود ، سابقاً بازاریان برای فهمیدن علائق افراد باید آنها را از طریق برگزاری مسابقات یا موارد مشابه تطمیع میکردند ، آن روشهای کسب اطلاعات شخصی هنوز وجود دارد ، اما در آن روشها قدرت خواندن و اطلاع از سرنوشت اطلاعات شخصی و پذیرفتن یا نپذیرفتن آنها توسط افراد وجود دارد ، به هر حال اطلاع از سلیقه های شما به صورت پنهانی با استفاده از نرم افزار های جاسوسی بسیار آسانتر است و تصویر بسیار کاملتری به صنعت بازاریابی ارائه میکند.
مبحث دوم : نحوه پیشگیری از جرائم اینترنتی:
پیشگیری از وقوع جرائم در محیط شبکه های ارتباطی بین المللی و اینترنت از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، به طور خلاصه پیشگیری وضع محتوای غیر قانونی در اینترنت به همراه دیگر جرائم بدواً مستلزم یک همکاری بین المللی تنگاتنگ به ویژه در محدوده عدالت کیفری میباشد. استانداردهای حداقلی ماهوی و شکلی در سطح دنیا به علاوه همکاری عملکردی در سطح بین المللی ضروری هستند،فراتر اینکه کاربران و استفاده کنندگان از شبکه های بین المللی ، خودشان باید مسئولیت شخصی بیشتری به عهده بگیرند .
3-3-تدابیرمحدودکننده یا سلب‎کننده دسترس: این تدابیر،‌ در زمره مهم‎ترین تدابیر پیشگیرانه وضعی از جرائم سایبر قرار دارند که نمونه‎های اولیه آن برای جلوگیری از جرائم نسل اول نیز به کار می‎رفت. در اینجا سعی می‎شود با نصب سیستمها یا برنامه‎های خاص بر روی گرههای1 دسترس به شبکه، یعنی کامپیوترهای شخصی، مسیریابها2 ،‌ سیستمهای ارائه‎دهندگان خدمات شبکه‎ای و از همه مهم‎تر ایجادکنندگان نقطه تماس بین‎المللی، از ورود یا ارسال برخی داده‎های غیرمجاز یا غیرقانونی جلوگیری شود. این سیستم‎ها و برنامه‎ها عمدتاً در سه قالب دیوارهای آتشین3 ، فیلترها4 و پراکسیها هستند. این ابزارها حاوی فهرستی از موضوعات مجاز5 یا غیرمجاز6 هستند و بر اساس فرایند انطباق عمل می‎کنند. بعضی از آنها مانند فیلترها و دیوارهای آتشین یک سویه عمل می‎کنند، یعنی فقط از ورودیهای غیرمجاز جلوگیری می‎کنند، اما بعضی دیگر دوسویه عمل می‎کنند و علاوه بر ورودیها، از خروجیها هم مراقبت می‌نمایند.
3-4-ابزارهای ناشنا‎س‎کننده1 و رمزگذاری2: این دو اقدام تا حدی از لحاظ کارکرد با یکدیگر تفاوت دارند، اما از آنجا که یک هدف را دنبال می‎کنند، در اینجا با هم بررسی می‌شوند، همان گونه که از این اصطلاحات پیداست، این ابزارها ماهیت اصلی یک مفهوم را پنهان یا غیرقابل درک می‎کنند تا غیرقابل شناسایی و تشخیص گردد. ناشناس‎ کننده‎ها هویت اشخاص را در فضای سایبر پنهان می‎کنند و از این طریق به آنها امکان می‎دهند با ایجاد حریم بیشتر به فعالیت شبکه‎ای بپردازند. این اقدام به ویژه برای زنان و کودکان یا به طور کلی اشخاصی که به هر دلیل آسیب‎پذیرند سودمند است، زیرا بی‎آنکه فرصت شناسایی خود را به مجرمان سایبر بدهند، می‎توانند به فعالیتهای شبکه‎ای بپردازند، اما از ابزارهای رمزنگاری بیشتر برای محتوای ارتباطات استفاده می‎شود، در اینجا بر اساس کدهای خاصی متن اصلی به رمزنوشته تبدیل می‎شود و گیرنده در مقصد به وسیله کلیدی که در اختیار دارد، آن را رمزگشایی می‎کند. متأسفانه ابزارهای متنوع و بسیاری در فضای سایبر برای شنود و دستیابی به ارتباطات افراد وجود دارد که بهره‎گیری از برنامه‎های رمزنگاری می‎تواند خطر این گونه تعرضات را کاهش دهد، با این حال نباید از یاد برد که امکان استفاده از این ابزارها برای مجرمان نیز وجود دارد، آنها با پنهان کردن هویت یا رمزنگاری محتوای مجرمانه ارتباطاتشان، امکان شناسایی خود را کاهش می‎دهند، لذا این گزینه نسبت به سه تدبیر پیشگیرانه قبل از این ضعف برخوردار است که در کنار از بین بردن برخی از فرصتهای ارتکاب جرم، زمینه ارتکاب ایمن برخی دیگر از جرائم را هم فراهم می‎آورد.
3-5- استفاده از ابزارهای رمز کننده : یکی از راههای پیشگیری از جاسوسی اینترنتی استفاده از ابزارهای رمز کننده میباشد ، از این برنامه ها به منظور انتقال ایمن محتوای ارتباطات رایانه ای استفاده می شود ، در این روش بر اساس کدهای خاصی متن اصلی به رمز نوشته تبدیل میشود و گیرنده در مقصد به وسیله کلیدی که در اختیار دارد ، آن را رمز گشائی میکند ، مزیت این روش در این است که با توجه به برنامه های متعددی که در فضای سایبر برای شنود و دستیابی به ارتباطات افراد وجود دارد بهره گیری از برنامه های رمز نگاری میتواند خطر اینگونه تعرض ها را کاهش دهد.
3-6- احتیاط در مقابل نصب نرم افزارها : احتیاط در مقابل نصب نرم افزارهای جدید از جمله ابزارهای مقابله با جاسوسی است ، به طور معمول اگر سایتی در مورد نصب چیز جدیدی روی سیستم شما اجازه بپرسد ، باید احتیاط بکنید ، اگر چیزی که یک وب سایت قصد نصب آنرا دارد از plug-inهای معروف و شناخته شده مانند Flash،Quick Time (فلش زمان سریع) یا جدید ترین موتور java نباشد بهترین و مطمئن ترین کار این است که درخواست نصب را رد نمایید ، مگر اینکه دلیل موجهی برای اعتماد کردن داشته باشید ، امروزه وب سایتها آنقدر پیچیده هستند که با استفاده از چند plug-in استاندارد و ساده کارهای زیاد و مختلفی در درون مرورگر شما اتفاق میافتد ، بهتر است اولین بار درخواست نصب یک جزء نرم افزاری جدید را رد کنید و در صورتی که کار شما بدون آن جزء نرم افزاری به انجام میرسد ، بدون آن ادامه دهید ، یک سایت قابل اعتماد همیشه این فرصت را به شما خواهد داد که هرزمان که نیاز دارید ، جزء نرم افزاری مورد نظر خود را دریافت و نصب نمائید.
3-7- استفاده از فایروال : با استفاده از فایروالها میتوان از شبکه در مقابل وب سایتهای خرابکار و هکرها محافظت نمود یک فایروال در حقیقت حصاری است که نیروهای خرابکار را از شبکه دور نگه میدارد ، به همین دلیل به آن فایروال (دیوار آتش) گفته میشود، کار این حصار شبیه یک دیوار آتش فیزیکی است که از گسترش آتش از یک ناحیه به ناحیه دیگر جلوگیری میکند .
یک فایروال یک برنامه یا یک وسیله سخت افزاری است که اطلاعاتی را که از طریق اینترنت به شبکه یا رایانه وارد و یا از آن خارج میشود ، بررسی و در صورت نیاز فیلتر میکند ، اگر بسته ای که در حال ورود به شبکه است به عنوان بسته فیلتری برچسب بخورد ، دیگر اجازه ورود به شبکه را نخواهد داشت.
فایروالها با استفاده از حداقل یکی از روشهای زیر ترافیک ورودی و خروجی شبکه را کنترل میکنند:
3-7-1-فیلتر کردن بسته ها
بسته های داده بر اساس مجموعه ای از فیلترها تحلیل میشوند ، بسته هائی که مجوز داشته باشند وارد شده و بقیه رد میشوند.
3-7-2-سرویس proxy
این نوشته در علمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.