دانلود پایان نامه رشته حقوق درباره گیاهان دارویی

که از گیاه «پاپاور سومنی فرم» معروف به خشخاش می روید . این گیاه معمولا تا ارتفاع 90تا 120سانتی متر رشد می کند .پس از رشد کامل گیاه بر بالای ساقه آن تخمدانی گرزی شکل نمود پیدا می کند که حاوی دانه های گیاه خشخاش است . دور این تخمدان گلبرگهای خشخاش جای می گیرند . گل های خشخاش بسته به گونه و شرایط رشد متفاوت هستند اما خشخاش مخصوص استخراج تریاک بیشتر با داشتن گل هایی سفید یا ارغوانی و تخمدانی که دانه زردی در آن نهفته شده است مشخص می شوند .گیاه خشخاش منبع تولید تریاک ، مرفین و هرویین است کارگران تخمدان گیاه این گیاه را تیغ می زنند تا صمغی چسبنده و عصاره های شیری رنگی شروع به تراوش کند سپس این شیره را ظروف مخصوص ریخته و به بازار مصرف می فرستند . (بوسه, 1389, ص. 20)
سابقه استفاده از تریاک توسط انسان به گذشته‌های بسیار دور بر می‌گردد ، آن قدر دور که می‌توان گفت از زمانی که انسان با طبابت و مقابله با بیماری‌ها آشنا شد با تریاک نیز به عنوان یک ماده دارویی آشنا شده است. به عنوان مثال در مصر باستان در حدود 4 هزار سال قبل از میلاد استفاده از تریاک توسط طبیبان آن زمان مرسوم بوده است. در دیگر تمدن‌های باستانی نیز آن گونه که تاریخ حکایت می‌کند رد پای تریاک را می‌توان مشاهده نمود. اگر قدری به جلو بیاییم و تاریخ قرون اخیر و نزدیک را بررسی کنیم می‌بینیم تریاک از حد و اندازه‌های یک ماده گیاهی با استفاده‌های دارویی و سطحی ، پای خود را فراتر گذاشته و به عنوان کالایی که بسیار مورد توجه بوده است ، پا به میدان می‌گذارد تا جایی که به خاطر آن مسائلی چون لشکرکشی‌ها ، جنگ‌ها ، فتح سرزمین‌ها و غیره نیز مطرح می‌شود. از مهمترین این رویدادها می‌توان به تولید تریاک در هندوستان توسط کمپانی هند شرقی و صدور آن به کشور چین که در قرن نوزدهم باعث بروز چندین جنگ میان دو کشور چین و انگلستان گردید ، اشاره کرد. ( congress 60, 2013)
در قرن هیجدهم و نوزدهم افزایش استفاده پزشکی و سوء مصرف تریاک و لودانوم (ماده ترکیبی از تریاک و الکل ) به اوج خود رسید و باعث جنگ هایی بین امپراتوری چین و انگلستان گشت . در این قرن امپراتوری بریتانیا علاقه زیادی به چای چینی داشت اما چینی ها که هر چیز خارجی را وحشیانه و بربر می دانستند ارزش محصولات بریتانیا در چین بسیار اندک بود . تجارت بین انگلستان و چین در سال 1773 میسر شد ، یعنی هنگامی که بریتانیا استان بنگال هند را تسخیر کرده و تولید و فروش تریاک را در انحصار خود گرفتند در آن زمان این استان در هند بزرگ ترین تولید کننده تریاک جهان بود . ( congress 60, 2013)
مبادله تریاک با کالاهای چینی ازجمله چای تجارتی سود آور برای بریتانیا بود که چینی ها را معتاد و برای همیشه وابسته به تریاک بنگال می کرد . با فزایش مصرف تریاک ، این کشور دچار همه گیری سوء مصرف تریاک شد و امپراتور چین با دستور ممنوعیت مصرف تریاک برای تمام مردم چین به این موضوع واکنش نشان داد . در سال 1839 امپراتور چین دستور داد نیروهای چینی تمام تریاکی را که از کشتی های بریتانیایی خریداری می شود توقیف کرده و بسوزانند.به این ترتیب جنگ تریاک آغاز شد و به مدت 3 سال نیروها ی بریتانیا و چین جنگیدند ولی در نهایت توپخانه و کشتیهای جنگی بریتانیا برنیروهای چین پیروز شدند .
در نتیجه این جنگ امتیاز انحصاری تجارت تریاک در چین به بریتانیا واگذار گردید و جزیره هنگ کنگ نیز به عنوان غرامت به این کشور واگذار گردید . ( congress 60, 2013)
 در آن زمان مصرف تریاک در بین چینی‌ها به شدت شیوع پیدا کرده بود و فروش تریاک توسط کمپانی هند شرقی در چین مهمترین و کلان‌ترین درآمد این کمپانی محسوب می‌شد. امپراطوری چین نیز که متوجه تخریب تریاک در بین آحاد مردم خود شده بود هرزمان که اقدام به مقابله یا ممنوعیت ورود تریاک می کرد ، با جنگی سخت روبرو می‌شد و معمولاٌ در این جنگ‌ها شکست می‌خورد. کشور چین جزیره تایوان را به عنوان غرامت یکی از همین جنگ ها به طرف مقابل خود واگذار کرد که در سال 2000 میلادی مجدداٌ به چین واگذار گردید. تریاک توسط هندی‌ها و چینی‌ها به بسیاری از کشورهای اروپا ، آمریکا و همین طور کشور خودمان رسوخ کرد. ( congress 60, 2013)
آنچه امروزه در ذهن بسیاری از مردم از عوام گرفته تا خواص نسبت به شناخت تریاک وجود دارد ، چیزی جز نگاهی منفی ناشی از نگریستن به عوارض سوء مصرف این ماده نیست. از این دیدگاه تریاک یک ماده مخدر است که مصرف آن باعث تخریب وجود انسان ، اعتیاد ، بیماری ، بدبختی و بیچارگی است. از این دیدگاه تریاک یک سم است ( در زمان‌های قدیم کسانی که قصد خودکشی داشتند با خوردن تریاک اقدام به این کار می‌کردند) از این دیدگاه تریاک یک ماده کشنده است که استفاده ای جز سوء مصرف ندارد. ماده‌ای است که بایستی به شدت از آن دوری کرد و نسبت به آن تنفر داشت . ماده‌ای است که باید نیست و نابود شود و اثری از آن نباشد . ( congress 60, 2013)
تمامی این دیدگاه‌ها ناشی از نگریستن فقط به یک روی سکه است. رویی از سکه تریاک که فقط نشان دهنده عوارض ناشی از سوء مصرف این ماده به دلیل عدم آگاهی ، جهل ، نادانی و عدم شناخت انسان و عدم درک او از استفاده صحیح می باشد. شکی نیست که این دیدگاه‌ها واقعی است و مصائب ذکر شده در سوء مصرف این ماده وجود دارند و غیر قابل انکار. ( congress 60, 2013)
حال اگر روی دیگر سکه را بررسی کنیم می‌بینیم تریاک یکی از شاه‌کارهای خلقت خداوند در بخش گیاهان دارویی است. تریاک ماده ای است که امروزه در علم پزشکی و دار
وسازی جایگاهی بسیار مهم و ارزشمند دارد. ( congress 60, 2013)
 مرفین اولین و مهمترین ترکیب تریاک است که در بین تریاک های مختلف مقدار آن از 3 تا 23% متغیر است.مرفین در پزشکی امروز که اغلب داروهای مسکن ، ضد درد ، بیهوش کننده و غیره از آن تهیه می شود به قدری مهم و حیاتی است که تصور نبود آن غیر ممکن است. ( congress 60, 2013)
(تریاک که به عنوان ماده مخدر پایه برای تولید انواع مواد مخدر دیگر استفاده می شود )

تریاک چیست؟
تریاک در مقایسه با مواد مخدر دیگر، خام ترین و کم تاثبرترین به شمار می آید. تریاک مایعی است شیر مانند که از گیاه کال خشخاش بدست می آید. زمانی که این مایع در معرض هوا قرار می گیرد سخت شده و به ماده قهوه ای سوخته و یا سیاه رنگی تبدیل میشود. شکل سخت شده آن معمولا” تدخین میشود اما به طور خوراکی هم میتوان از آن استفاده کرد. تریاک به طور معمول در کشور برمه و افغانستان کشت میشود. ( congress 60, 2013)
تریاک به شکل استفاده میشود؟

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

در کشورهای غربی امروزه ، تریاک به شکل پودری یا کلوخی به رنگ قهوه ای سوخته در دسترس مصرف کنندگان قرار میگیرد. این ماده یا تدخین شده و یا به صورت خوراکی یا تزریقی مورد استفاده قرار میگیرد. ( congress 60, 2013)

( گیاه پاپاور سومنی فرم معروف به خشخاش )
گفتار دوم :
مورفین :
در سال 1816 فردریش ویلهلم سرتورنر که دستیار یک داروسازی بود و سعی داشت نحوه تاثیر گذاری تریاک را کشف کند با قرار دادن تریاک در آب گرم و امونیاک ترکیبی بلوری به رنگ سفید مایل به زرد را از تریاک خام جدا کند . او از کشف خود بی اطلاع بود و تصمیم گرفت که برای مطالعه اثرات آن ابتدا این ماده را روی سگ ها امتحان کرد که همه آنها در اثر مصرف دارو مردند و سپس دارو را روی خودش و سه پسر جوان آزمایش کرد. در این آزمایش ها او متوجه شد که ترکیب جدید نیز مانند تریاک درد را تسکین می دهد و موجب سر خوشی می شود .علاوه بر این مشخص شد که این ترکیب در دوز کافی می تواند با اثرات ملالت بار ( احساس بیزاری ) ، مشکلات تنفسی ، تهوع ، استفراغ ، قطع سرفه و یبوست به دنبال مصرف این ماده همراه باشد.وی متوجه شد که این ماده در تسکین درد دست کم ده برابر قوی تر از تریاک است و برای تولید اثرات تریاک به مقدار کمتری دارو نیاز است وی نام این دارو را از نام مورفئوس خدای رویاهای یونان باستان گرفت و آن را مرفین نامید . ( congress 60, 2013)
از سال 1850م. که سرنگهای تزریق زیر جلدی به بازار آمد ، استفاده از آن گسترش بیشتری پیدا کرد.مورفین از تریاک استخراج می شود و یا مستقیما از ساقه خشخاش به دست می آید و به صورت پودری کریستالی به رنگ قهوه ای روشن و یا سفید می باشد. ( congress 60, 2013)
مورفین به اشکال قرص، کپسول، پودر یا محلول عرضه می شود و از طریق خوراکی، کشیدن از راه مجاری تنفسی و تزریق زیر پوستی و داخل سیاهرگی مورد استفاده قرار می گیرد. ( congress 60, 2013)

(مرفین، اولین آلکالوئید شناخته شده تریاک )

مرفین به صورت امروزی برای از بین بردن درد از قرن 19 م. سابقه دارد. ( congress 60, 2013)
گفتار سوم :
هروئین :
یکی از قویترین مواد مخدر که می تواند در تخریب و ویرانی شهر وجودی انسان و گسترش پدیده اعتیاد در سطحی وسیع عمل کند هرویین است. در اواخر قرن نوزدهم مصرف تریاک در اروپا به شکل گسترده‌ای رواج یافته بود و مردم برای درمان بساری از بیماری‌ها مانند وبا که ناشی از آلودگی محیط زیست آن موقع اروپا بود به مصرف تریاک روی می‌آوردند و پس از مدتی به مصرف آن اعتیاد پیدا می‌کردند. پزشکان آن زمان در اروپا به دنبال دارویی بودند تا بتواند در درمان و یا ترک اعتیاد به تریاک مؤثر باشد . ( congress 60, 2013)
در سال 1874 شیمی دان بریتانیایی سی. آر . رایت با جوشاندن مرفین روی اجاق داغ توانست ترکیب جدیدی از مرفین را کشف کند این فرایند موجب استیلی شدن مرفین و تولید دی استیل مرفین شد که اغلب آن را هروئین می شناسند . این ترکیب جدید از برخی جهات از جمله تسکین درد و قطع سرفه بسیار قوی تر از مرفین عمل می کند شرکت دارو سازی بایر با در نظر گرفتن کارایی بالای این دارو در سال 1898 شروع به تولید انبوه هروئین کرد و آن را به عنوان داروی ضد سرفه و آسم روانه بازار نمود. (بوسه, 1389, ص. 60)
(هروئین و طرق مصرف آن )

نام هرویین از واژه یونانی هیرو Hero به معنی قهرمان گرفته شده است . در این فرایند از یک کیلوگرم مرفین حدود 900 گرم هرویین به دست می‌آمد که به آن دی استیل مرفین نیزگفته می‌شود. هرویین برای اولین بار به عنوان داروی ترک اعتیاد به تریاک پا به عرصه وجود گذاشت . پزشکان آن زمان نمی‌دانستند که چه اشتباه بزرگی را مرتکب شده‌اند و چه ماده خطرناکی را به عنوان دارو به بازار عرضه کرده‌اند. تصور پزشکان بر این بود که که با مصرف هرویین و جایگزینی آن با تریاک می‌توان اعتیاد به تریاک را درمان کرد و سپس مصرف هرویین را می‌توان به راحتی قطع کرد اما مصرف کنندگان تریاک با مصرف هرویین از چاله در می‌آمدند و به چاهی عمیق می‌افتادند که بیرون آمدن از آن به مراتب سخت تر بود و این آغازی بود برای ظهور گسترده ترین و مخرب‌ترین نوع اعتیاد که در جای جای کره خاکی قربانی گرفته و می‌گیرد و شعله‌های ویرانگر آن هنوز زبانه می‌کشد. ( congress 60, 2013)
این وضعیت یعنی تجویز هرویین توسط پزشکان برای ترک اعتیاد تا اواخر قرن بیستم ادامه داشت تا جایی که در دهه 1960 میلادی پزشکان شهر لندن بیش از 500 کیلوگرم هرویین به بیماران خود تجویز کردند.
شاید تصور بر این باشد که هرچه پزشکان می‌گویند و هردارویی که تجویز می‌کنند بدون نقص و اشتباه است ، اما آن گونه که تاریخ نشان می‌دهد علم پزشکی خصوصاً در مسئله بیماری اعتیاد دچار اشتباهات فاحشی شده است و تولید و عرضه داروهای ترک اعتیاد توسط پزشکان نه تنها کمکی به حل مسئله نکرده است بلکه باعث تخریب بیشتر و حاد شدن مسئله درمان بیماری اعتیاد شده است و داستان داروهای ترک اعتیاد هنوز هم به همین شکل اما در قالب داروهای دیگر ادامه دارد. ( congress 60, 2013)
در اواخر قرن بیستم با مشخص شدن عوارض ناشی از مصرف هرویین و نه تنها ناکارآمدی آن بلکه تخریب وحشتناک آن ، تجویز آن برای درمان یا ترک اعتیاد کنار گذاشته شد اما دیگر دیر شده بود و هرویین به عنوان یک ماده مخدر قوی و ویرانگر به همه جا رسوخ کرده بود. اکنون بعد از گذشت سالها هنوز هم

Author: 90