دانلود پایان نامه حقوق با موضوع حقوق بشردوستانه

دانلود پایان نامه
اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

است به دلایل امنیتی و یا ارتکاب جرایم عمومی بازداشت شوند.با این حال هرکس که توقیف شده یا مجبور به اقامت در نقطه معین می گردد حق خواهد داشت که در اسرع وقت نسبت به اتخاذ چنین تصمیمی، نزد دادگاه یا هیأت اداری صالح اعتراض کرده و حداقل سالی دو بار خواستار رسیدگی مجدد به این تصمیم شود.
در واقع باید گفت همان تضمینات حقوقی که افراد بازداشتی طبق قوانین حقوق بشر از آن ها برخوردارند، در حقوق بشردوستانه نیز این حقوق قابل اعمال اند.
به طور کلی از جمله حقوق حمایتی افراد بازداشتی می توان به حقوق زیر اشاره کرد:
حق اطلاع فرد از دلایل بازداشت خود
حق برخورداری از رفتار انسانی
حق تجمیع اعضای خانواده بازداشتی در یک محل
حق برخورداری از کلیه تضمین های پزشکی، بهداشتی، سلامتی، غذا و پوشاک

حق مکاتبه و ارتباط با دنیای خارج از بازداشتگاه
حق ملاقات خصوصی با بستگان نزدیک
حق آزادی عقیده و انجام مراسم مذهبی
حق دسترسی و ملاقات با نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ
در راستای حمایت از حقوق بازداشت غیر نظامیان کمیته بین المللی صلیب سرخ نقش بسیار مهمی ایفا
می کند و طی این سال ها پهنه فعالیت های خود را بی وقفه گسترده تر کرده است.آژانس مرکزی جستجوی کمیته بین المللی صلیب سرخ در درگیری های مسلحانه وظیفه جمع آوری، تجزیه، تحلیل و انتقال افراد مورد حمایت به ویژه بازداشت شدگان غیرنظامی را که بر اساس حقوق بشردوستانه بدان محول شده، انجام می دهد.
به واسطه کنوانسیون های ژنو، جامعه بین المللی به کمیته صلیب سرخ این اختیار را داده است تا از غیر نظامیان توقیف شده در طول درگیری های مسلحانه بازدید کند.لازم است تا این افراد از خدمات یک سازمان مستقل و بی طرف برخوردار شوند.
ماده 3 مشترک در کنوانسیون های چهارگانه ژنو به صلیب سرخ اجازه می دهد خدمات خود را برای بازدید از بازداشت شدگان ارائه دهد.
بازدید و ملاقات های کمیته صلیب سرخ از مکان های بازداشت مطابق با شرایطی صورت می گیرد، این که:
نمایندگان کمیته باید دسترسی کامل و آزادانه به همه بازداشت شدگان را داشته باشند، قادر به مصاحبه خصوصی با آن ها باشند این مصاحبه ها سنگ بنای یک ملاقات را تشکیل می دهند، مقامات بازداشت باید نام بازداشت شدگان را به نمایندگان صلیب سرخ اعلام کنند و کمیته باید قادر باشد لیستی از نام آن ها را تنظیم کند.
هدف کمیته از این بازدیدها این است که به بازداشت شدگان اطمینان دهد:
مطابق قواعد و استانداردهای بین المللی با آن ها رفتاری انسانی خواهد شد.
از شرایط زندگی قابل قبولی برخوردار خواهند بود.
امکان مبادله اخبار را با خانواده هایشان خواهند داشت.
نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ هر سال با حدود 440000 زندانی درگیری های مسلحانه در بازداشتگاه ها ملاقات می کنند.
کمیته بین المللی صلیب سرخ همچنین از طرفهای مخاصمه در درگیری های مسلحانه می خواهد که قاعده مربوط به نگهداری بازداشت شدگان در شرایط بهداشتی و امن را محترم بشمارند.
نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ در طول بازدیدها گفتگوهای خصوصی با هریک از بازداشت شدگان خواهند داشت، آن ها همه جزئیات بازداشت شدگان را یادداشت می کنند تا وضعیت آنان تا زمان آزادی پیگیری شود.کمیته بین المللی صلیب سرخ در ضمن آن که از اتخاذ هرگونه موضع گیری نسبت به دلایل دستگیری یا بازداشت خودداری خواهد کرد، می کوشد اطمینان حاصل نماید افراد بازداشتی از تضمینات قضائی که بر اساس حقوق بشردوستانه از آن برخوردارند، منتفع شوند.
در نهایت باید خاطر نشان کرد که فعالیت های کمیته بین المللی صلیب سرخ برای رفاه بازداشت شدگان صرفا یک هدف بشردوستانه است، به منظور رفاه روحی و جسمی آن ها و اطمینان از این که رفتار با آن ها و شرایط بازداشت بر اساس حقوق بین الملل بشردوستانه انجام می گیرد.
در رابطه با تمام مطالب این قسمت باید به مواد 37،42، بند (1) ماده43، 76، بند (1) ماده 78، 81، 82، 886، 989، 1090، 1192 و 12143 کنوانسیون چهارم ژنو، ماده 1374، بند (3) ماده 1475 پروتکل اول الحاقی و قواعد 1599، 16121 و 17124 از مجموعه قواعد عرفی حقوق بین الملل بشردوستانه اشاره کرد.
مبحث ششم: حمایت از اسیران جنگی
قبل از این که وارد بحث شویم و توضیحاتی در مورد حمایت از اسیران جنگی دهیم، شایسته است که ابتدا مفهوم اسیر جنگی را روشن سازیم.
«اسیر جنگی» به شخصی نظامی می‌گویند که در طول یک جنگ و یا بلافاصله پس از پایان جنگ توسط نیروهای طرف مقابل دستگیر و به اسارت گرفته می‌شود.این اصطلاح که در عهدنامه 1929 ژنو به کار گرفته شده بود، در عهدنامه سوم ژنو و مقررات بین المللی پس از آن حذف و به جای آن از اصطلاح زندانی جنگی استفاده شد.اما در ادبیات حقوقی فارسی از آن جا که اصطلاح زندانی جنگی متداول و معمول نیست، به جای آن اصطلاح اسیر جنگی کاربرد دارد.
قوانین حمایتی از زندانیان جنگی خاص هستند و اولین بار در کنوانسیون ژنو 1929 شرح داده شدند.اما این قوانین در سومین کنفرانس ژنو 1949 و دو پروتکل الحاقی 1977 تصحیح شدند.از سال 1921 تا زمان برگزاری کنفرانس دیپلماتیک 1949، کمیته بین المللی صلیب سرخ سعی بسیار در گستراندن حمایت های مربوط به اسیران جنگی در مخاصمات کرد و در واقع باید گفت که کنوانسیون ژنو اولین سندی بود که در ارتباط با زندانیان جنگی یک مکانیسم نظارتی را ایجاد کرد.
حقوق بین الملل بشردوستانه تحت عنوان حقوق اسرای جنگی بیشتر نظامیان را تحت پوشش قرار می دهد. کنوانسیون سوم ژنو نیز یک طیف گسترده از حمایت را برای زندانیان جنگی فراهم کرده است.
در واقع بازداشت و اسیر کردن زندانیان جنگی شکلی از مجازات نیست، بلکه هدف فقط جلوگیری از مشارکت آینده آنان در درگیری هاست.این موضوع که به نفع قدرت بازداشت کننده است و مانع از آن می شود که رزمندگان دشمن در عملیات نظامی بیشتری شرکت کنند در کنوانسیون سوم ژنو تعریف نشده است.به هر حال زمانی که این افراد اسیر می شوند باید در برابر هرگونه خشونت همچون تهدید و توهین مورد حمایت قرار گیرند.
گفتار اول: وضعیت حقوقی اسیران جنگی

لزوم تفکیک رزمندگان از جمعیت غیرنظامی قاعده ای قدیمی در حقوق بین الملل عرفی است.رزمندگان حق دارند که مستقیما در درگیری های مسلحانه شرکت جویند و به محض اسارت از وضعیت اسیر جنگی برخوردار شوند، نمی توان آن ها را به دلیل مشارکت در درگیری ها یا به دلیل ارتکاب اعمالی که ناقض حقوق بین المللی بشردوستانه نیست، محاکمه کرد.اسیران جنگی از ابتدای دستگیری، ضمن پیروی از قوانین و دستورات و فرامین کشور اسیر کننده، وضعیت حقوقی خاصی را دارا می باشند و در هیچ حالتی نمی توانند از حقوق و حمایت هایی که حقوق بشردوستانه به آن ها داده است، اعراض کنند.
قطعنامه حمایت از اسرای جنگی مصوب بیست و یکمین کنفرانس بین المللی صلیب سرخ در سال 1969 این موضوع را به رسمیت شناخته است.
قطع نظر از مفاد کنوانسیون سوم ژنو «جامعه بین المللی پیوسته بر رفتار انسانی نسبت به اسرای جنگی، شامل تأمین غذا و مراقبت های پزشکی، تأکید کرده است».
حق داشتن وکیل و مترجم نیز از جمله مهم ترین حقوقی هستند که طبق کنوانسیون های ژنو از جمله مواد 99 و 105 کنوانسیون سوم و ماده 72 کنوانسیون چهارم برای اسیران جنگی در نظر گرفته شده است.
بند اول: رفتار انسانی با اسیران، حفظ و نگهداری آنان
رفتار انسانی با اسیران جنگی ریشه در چهارچوبی اخلاقی، نظامی و سیاسی دارد که احتمالا توسعه و اجرای مقررات حمایتی حقوق بین الملل بشردوستانه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.رفتار انسانی با اسیران جنگی در واقع به این معناست که

Author: