دانلود پایان نامه با موضوع روابط خانوادگی و تعاون و همکاری

قاچاق مواد مخدر هم در بین فقیران جوامع وجود دارد و هم در بین اغنیاء. با این تفاوت که انگیزه ها
در هر گروه تفاوت فاحشی دارند. مثلا در خصوص اعتیاد، گروه اول در نتیجه فشارهای روحی و روانی ناشی از مسائل و مشکلات مختلف فردی و اجتماعی و مانند آن بعضا به سوی اعتیاد کشانده شده و مبتلا می شوند، در حالی که گروه دوم در اثر هوسرانی و تفریح و خرج کردن پول های باد آورده و تنوع طلبی و امثال آن به مواد مخدر روی می آورند. در بین اقشار متوسط جامعه به لحاظ کمرنگ تر بودن انگیزه های فوق آمار قاچاق چی جلوه نمایان و قابل توجه ندارد. البته باید توجه داشت که توزیع فراوانی های آماری هیچ گاه به طور مطلق دلالت بر سبب شناسی های بزهکاری نیست و همواره بایستی به علل و عوامل دیگر هم توجه کافی مبذول داشت. (ساکی، پیشین، ص264).
2-5-2-3- عوامل اقتصادی و فرهنگی
می دانیم که عوامل اقتصادی و عوامل فرهنگی هر کدام در گرایش به امر قاچاق مواد مخدر و وقوع جرایم مربوط به آن تا چه اندازه می تواند نقش کلیدی و اساسی ایفا کند. بررسی این عوامل به ما هشدار می دهد که تا زمانی که مشکلات ناشی از مسائل اقتصادی و فرهنگی به صورت اساسی رفع نشود ما همچنان شاهد اینگونه جرایم خواهیم بود.
2-5-2-3-1- عوامل اقتصادی
تاثیر عوامل اقتصادی از مسائل انکارناپذیر و شفافی است که هر چند بارها به آن پرداخته شده ولی باز به دلیل اهمیت، تکرار آن خالی از لطف نیست.
2-5-2-3-1-1- فقر
منظور از علل اقتصادی بحث در مورد نوسانات اقتصادی، بحران اقتصادی، تورم و رشد و توسعه صنعت نیست، بلکه بررسی تاثیر فقر و ثروت در قاچاق مواد مخدر است. تعریف دقیق فقیر و تعیین حد آن مشکل و اطلاق عنوان فقیر و غنی به افراد در مناطق مختلف متفاوت است. طبق تعریف سازمان ملل « کسی که از حداقل سطح زندگی انسان ها محروم باشد فقیر محسوب می شود »(دانش، پیشین، ص129).
در منابع دینی به مسئله فقر بسیار توجه شده است و مدام نسبت به آن هشدار داده شده است. فقر به حدی فساد آفرین است که حضرت محمد (ص) فرمودند : « کاد الفقر ان یکون کفرا » یعنی فقر به کفر نزدیک است.. چرا که فرد فقیر و بیکار خیلی زود به مرز کفر و فساد رفته و به همه چیز پشت پا می زند. در مورد اهمیت نقش آفرینی گرسنگی در جامعه ضرب المثل معروفی است که می گوید : « آدم گرسنه ایمان ندارد». در رابطه با بیکاری هم ضرب المثلی هست که می گوید : « بیکاری مادر فساد هاست » که کاملا بر نقش بیکاری در ابتلای به اعتیاد و قاچاق مواد مخدر منطبق است(شاکرمی، پیشین،ص129).
اسلام از یک سو مال اندوزی و ثروت انباشتن را از جمله عوامل انحراف و طغیان انسان ها به شمار آورده
است. چنین معنایی را می توان از آیه ششم و هفتم سوره علق برداشت نمود:« ان الانسان لیطغی ان راه استغنی» یعنی به درستی که اگر انسان خود را از خدا بی نیاز بداند طغیان می کند. از سوی دیگر اسلام فقر و تنگ دستی را نیز عامل بی توجهی به مسائل معنوی و ارزش ها و هنجارها می داند و روایت مشهور«من لا معاش له لا معاد له » اشاره به مطلب مذکور دارد.
(قابل دسترسی در سایت :http:www.aftabir.com).
فقر اقتصادی در هر جامعه ای ریشه بسیاری از کج روی ها و نابهنجاری های اجتماعی است. عدم توان تهیه مایحتاج و نیازمندی های ضروری زندگی در هر خانواده ای موجب ایجاد تنش و درگیری های داخل افراد آن خانواده است. افرادی که در زیر فشارهای فقر زندگی می کنند از نظر روحی و روانی آسیب دیده و مدام در اضطراب و تنش های حاصل از فقر به سر می برند و لذا به جبر ادامه زندگی ناچار به چاره جویی و تلاش برای امرار معاش و زنده ماندن هستند و اگر راه به جایی نبرند در میان آن ها، افرادی که مستعد راه خلافند به جمع عناصر شبکه های خلاف می پیوندند و یا گاها خود راسا دست به کج روی ها و نابهنجاری های اجتماعی می زنند. آن ها چنانچه شرایطشان اجابت کند، روی به قاچاق مواد مخدر می آوردند(اسدافراز، پیشین، ص72).
البته فقر به تنهایی از علل قاچاق مواد مخدر نمی باشد. در خانواده های فقیر و تهیدست که روابط خانوادگی توام با تعاون و همکاری، همدلی، صفا و صمیمیت است و افراد خانواده کمک و دستگیری از یکدیگر را وظیفه وجدانی و دینی خود می دانند، گرایش به قاچاق کمتر از ثروتمندان و متمولین می باشد. در غالب خانواده های ثروتمند پول جانشین انسانیت و عطوفت می شود( دانش، پیشین، ص129).
2-5-2-3-1-2- بیکاری
بیکاری به عنوان یک پدیده اجتماعی زمینه مساعدی برای انحرافات به ویژه اعتیاد و قاچاق است، افراد بیکار چون بیشتر اوقات خود را در قهوه خانه ها یا تریاها می گذرانند و اینگونه اماکن بهترین و مناسب ترین جا برای فروش مواد مخدر است، در نتیجه برای گرایش و کشش به طرف اعتیاد عامل مساعدی به شمار می آیند که در اصل از بیکاری مردم ناشی می شود ناگفته نماند که نه تنها بیکاری بلکه نوع شغل و محیط شغلی نیز بسیار می تواند در گرایش به قاچاق مواد مخدر موثر باشد( پیشین).
همان گونه که داشتن یک محیط خانواده شخصی هماهنگ و آرام و مورد وفاق و یا به عکس متشنج و ناآرام به وجود می آورد، به طور مستقیم در پدید آوردن اعمال و رفتار قابل قبول و مورد انتظار یا خلاف انتظار و جرایم موثر است. شغلی را که فرد برای تامین معیشت و گذران خرج زندگی خود انتخاب می کند، اگر بر اساس خواست ها و رضایت قلبی اش نباشد، سبب نگرانی او شده، زمینه را برای ارتکاب اعمال خلاف و جرایم در او آماده می کند(پیشین). در ایران یک پژوهش محلی نشان داده است که در میان دارندگان مشاغل، رانندگان ( اتوبوس های بین شهری، تاکسی، مینی بوس و تریلی) به دلیل اقتضای شغلی و رفت و آمد مداوم بین مناطق مختلف داخل و خارج کشور، امکان گرایش آن ها به حمل مواد مخدر و نهایتا کشانده شدنشان به سوی مصرف این مواد بیشتر از مشاغل دیگر است(حسن پور، 1385، ص25).
2-6- جرم‌انگاری قاچاق مواد مخدر و روان‌گردان‌ها
2-6-1- عناوین مجرمانه
این نوشته در علمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.