تحقیق رایگان درمورد امام حسین(ع) و شیعه امامی

الف) آنکه شیعه امامیه در صدد آن است که برای خود تربت و مهری پاک به همراه داشته باشد تا بر آن سجده نماید.
ب) برخی از بقاع بر بعضی دیگر برتری دارد، لذا آثار و برکاتی بر آن مترتب است؛ به همین دلیل کعبه و حرم حکم خاصی به خود گرفته است. از جمله سرزمین‌هایی که بر سایر بقاع برتری پیدا کرده و دارای آثار و برکاتی خاص است محلی است که بدن شریف سیدالشهدا(ع) را در خود جای داده است. همان بقعه‌ای که امام علی(ع) قبل از شهادت امام حسین(ع) قبضه‌ای از خاک آن را برداشت و استشمام کرد و چنان گریست که زمین از اشک‌های حضرتش مرطوب گشت.
سپس حضرت فرمود:
از این سرزمین هفتاد هزار نفر محشور شده و بدون حساب وارد بهشت می‌گردند.  ١ آیا سجده بر چنین تربتی مطلوبیت و قداست ندارد و سبب تقرّب به خداوند متعال نمی‌گردد؟ . آیا سزاوار نیست که انسان بر تربتی سجده کند که در آن نشانه‌های توحید و عشق‌بازی در راه معبود است؟ تربتی که در صورت توجه خاص به حقیقت آن، حالت رقّت قلب در انسان ایجاد شده و انسان را به سوی خداوند نزدیک می‌کند…
استاد عباس محمود عقاد – نویسنده مصری – در مورد سرزمین کربلا می‌نویسد:
سرزمین کربلا حرمی است که مسلمانان برای عبرت و یاد آوری به زیارت آن می‌آیند و غیر مسلمانان برای مشاهده و بازدید، ولی اگر بنا باشد که حقّ این سرزمین ادا شود باید آن را زیارت‌گاه هر انسانی قرار داد که برای نوع خود نصیبی از قداست و بهره‌ای از فضیلت قائل است، زیرا ما به یاد نداریم که قطعه‌ای از زمین به مانند کربلا این چنین دارای فضیلت و منقبت باشد. این نیست مگر به جهت آنکه این سرزمین با اسم کربلا و منزلگاه حسین(ع) مقرون و عجین شده است.
شیخ محمد حسین آل کاشف الغطاء (ر) در بیان حکمت استحباب سجده بر تربت حسین(ع) می‌فرماید:
از جمله اغراض و مقاصد عالی در استحباب سجود بر تربت حسین(ع) آن است که نمازگزار هنگامی که پیشانی خود را بر تربت می‌گذارد به یاد فداکاری و عشق بازی امام حسین(ع) در پیشگاه الهی می‌افتد و این‌که چگونه یک انسان می‌تواند در راه عقیده و مبدأ، این‌گونه فداکاری کرده و با ظالمان مقابله کند. و از آن جا که سجود بهترین حالات یک بنده نزد خداوند است، مناسب است که در آن حالت به یاد ارواح پاک و طیب و طاهری بیفتد که جانشان را در راه معشوق فدا کردند. در این هنگام و با این تفکر، حالت خضوع و خشوع در انسان ظاهر می‌شود و دنیا و آن‌چه در آن است در نظرش حقیر جلوه می‌کند و حالتی عرفانی و معنوی در نفسش نسبت به خداوند متعال حاصل می‌شود، همانند حالتی که برای امام حسین(ع) و اصحابش حاصل شده است. و این به جهت توسل و ارتباط با امام حسین(ع) از طریق تربت اوست. از همین رو در روایات می‌خوانیم که سجده بر تربت حسین(ع) حجاب‌های هفت‌گانه را پاره می‌کند. پس در حقیقت سجده بر تربت حسین(ع) سرّ صعود و عروج از تراب به ربّ الارباب است…
عبدالرزاق مقرّم (ر) می‌نویسد:
از جمله اسلوب‌هایی که اهل بیت(عه) به جهت شناساندن مظلومیت امام حسین(ع) به مردم به کار گرفته‌اند، امر به سجود بر تربت حسینی(ع) است، زیرا از مهم‌ترین اسرار آن این است که نمازگزار هر روز در وقت نمازهای پنج‌گانه‌اش هنگامی که چشمش به تربت حسینی(ع) می‌افتد به یاد امام حسین(ع) و فداکاری‌های او، و اصحاب و اهل بیتش می‌افتد و معلوم است که یادآوری این چنین الگوهایی از حیث روان‌شناسی اثر تربیتی و معنوی عجیبی در نفس انسان خواهد گذاشت…
قبر حسین(ع) همانند قبر رسول‌الله(ص)
در ابتدای بحث به شرف و فضیلت قبر پیامبر(ص) و قطعه زمینی که حضرت را در خود گرفته اشاره نمودیم، حال این نکته را یاد آور می‌شویم که: قبر امام حسین(ع) همانند قبر رسول(ص) است؛ زیرا امام‌حسین(ع) پاره تن رسول خدا(ص) است. پیامبر(ص) فرمود: «حُسَینٌ مِنِّی وَ أَنَا مِنْ حُسَینٍ» (حسین از من و من از حسینم.)
امّ‌الفضل در عالم رؤیا دید که قطعه‌ای از پیکر مطهّر پیامبر(ص) جدا شد و در دامانش قرار گرفت. هنگامی که در مورد این خواب از پیامبر(ص) سؤال نمود، حضرت آن را به ولادت امام حسین(ع) و تربیتش در دامان ام الفضل تعبیر کرد… پس امام حسین(ع) پاره تن پیامبر(ص) است و اگر پیامبر(ص) احترامی دارد که به تبع آن، خاک قبرش هم متبرّک است، امام حسین(ع) نیز چنین است.
فضیلت تربت امام حسین(ع)
 ١ . احمد بن حنبل از عامر شاطبی نقل می‌کند: در سفری همراه علی بن ابی‌طالب(ع) بودم. حضرت هنگامی که در مسیر خود به صفین به نینوا رسید، صدا داد: «ای اباعبدالله! در کنار شطّ فرات صبر کن». عامر شاطبی می‌گوید: «عرض کردم: برای چه؟» فرمود: «روزی بر پیامبر(ص) وارد شدم، در حالی که گریان بود؛ عرض کردم: ای نبی خدا! آیا کسی شما را غضبناک کرده؟ چه شده است که گریانید؟ پیامبر(ص) فرمود: خیر، بلکه الآن جبرئیل از نزد من خارج شد و خبر داد که حسین(ع) در کنار شطّ فرات به شهادت می‌رسد. جبرئیل گفت: آیا می‌خواهی که تربت او را استشمام نمایی؟ عرض کردم: آری. آن‌گاه قبضه‌ای از خاک تربت امام‌حسین(ع) را به من داد که در این هنگام طاقت نیاوردم و گریستم».
 ٢ . امّ سلمه می‌گوید: روزی رسول خدا(ص) مضطرب از خواب بیدار شد، دوباره خوابید و بار دیگر همین حالت به وی دست داد، بار سوم نیز این عمل تکرار شد، در این مرتبه دیدم که در دستان مبارکش تربتی سرخ بود که آن را می‌بوسید و اشک می‌ریخت. عرض کردم: «ای رسول‌خدا! این تربت چیست؟» فرمود: «جبرئیل به من خبر داد که فرزندم حسین(ع) در سرزمین عراق به شهادت می‌رسد. به جبرئیل گفتم: تربتی که حسین(ع) در آن به شهادت می‌رسد به من بنما، جبرئیل از آن تربت آورده و به من داد.
دانستن این نکته ضروری است که فرق است بین مسجود له و مسجود علیه، شیعه امامیه که بر تربت امام حسین(ع) سجده می‌کند آن را مسجود له قرار نمی‌دهد، بلکه آن را مسجود علیه قرار می‌دهد، یعنی شیعه برای تربت امام حسین(ع) سجده نمی‌کند، بلکه بر روی تربت امام‌حسین(ع) برای خداوند متعال سجده می‌نماید. و بین این دو فرق آشکار است.
فتاوای وهابیان
با مراجعه به قرآن و روایات و تاریخ پی میبریم موضوع تبرک به آثار اولیا امری مسلم بوده ولی مشاهده می‌شود وهابیان شدیداً با آن مخالفت کرده‌اند.
 ١ . ابن عثیمین از مفتیان وهابی می‌گوید: «التبرک بثوب الکعبه و التمسح به من البدع…»(تبرک به پارچه کعبه و دست کشیدن به آن از جمله بدعت‌هاست…).
 ٢ . گروه دائمی فتوای وهابیان می‌گویند: «… توجّه الناس إلی هذه المساجد و تمسحهم بجدارها و محاریبها و التبرک بها بدعه و نوع من انواع الشرک، شبیه بعمل الکفار فی الجاهلیه الأولی بأصنامهم…» (… توجه دادن مردم به این مساجد و دست کشیدن آن‌ها به دیوار و محراب‌ها و تبرک به آن‌ها بدعت و نوعی از انواع شرک بوده و شبیه به عمل کفار در عصر جاهلیت اولی است که نسبت به بت‌های خود انجام می‌دادند…)
 ٣ . ابن عثیمین می‌گوید:«حکم وضع المصحف فی السیاره دفعاً للعین أو توقیاً للخطر بدعه؛ فانّ الصحابه لم یکونوا یحملون المصحف دفعاً للخطر أو للعین…» (حُکمِ قرار دادن قرآن در ماشین به جهت دفع چشم زدن یا محافظت از خطر بدعت است؛ زیرا صحابه چنین نمی‌کردند…)
 ۴ . شیخ بن باز می‌نویسد: «… وضع المصحف فی السیاره للتبرک بذلک لیس له أصل و لیس بمشروع.» (… قرار دادن قرآن در ماشین به جهت تبرک به آن، اصل و اساسی ندارد و مشروع نمی‌باشد.)
احمد بن حنبل و تبرک
این نوشته در علمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.