تحقیق رایگان درمورد از دیدگاه قرآن و امام حسین(ع)

برتری برخی زمین‌ها از دیدگاه قرآن
از مجموع آیات استفاده می‌شود که برخی از زمین‌ها مبارک بوده، بر سایر زمین‌ها برتری خاصّی دارند.
خداوند متعال می‌فرماید: «إِنَّ أَوَّلَ بَیتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکهَ مُبَارَکاً وَ هُدی لِلْعَالَمِینَ» (نخستین خانه‌ای که برای مردم قرار داده شد، همان است که در سرزمین مکه است که پربرکت و مایه هدایت جهانیان می‌باشد.)
و نیز می‌فرماید: «وَ قُلْ رَبِّ أَنْزِلْنِی مُنْزَلاً مُبَارَکاً وَ أَنْتَ خَیرُ الْمُنْزِلِینَ» (و بگو پروردگارا مرا در منزلگاهی پربرکت فرود آور و تو بهترین فرود آورندگانی.)
در آیه‌ای آمده است: «وَ نَجَّینَاهُ وَ لُوطاً إِلَی الأَرْضِ الَّتِی بَارَکنا فِیهَا لِلْعَالَمِینَ» (و او و لوط را به سرزمین [شام] که آن را برای همه جهانیان پربرکت ساختیم نجات دادیم.)
درباره حضرت موسی(ع) می‌فرماید: «إِذْ نَادَاهُ رَبُّهُ بِالْوَادِ الْمُقَدَّسِ طُوی» (چون پروردگارش او را در وادی مقدس طوی ندا داد.)
همچنین در خطاب به او می‌فرماید: «فَاخْلَعْ نَعْلَیک إِنَّک بِالْوادِ الْمُقَدَّسِ طُوی» (کفش‌هایت را بیرون آر که تو در سرزمین مقدس طوی هستی.)
درباره قصه سلیمان(ع) آمده است: «وَ لِسُلَیمَانَ الرِّیحَ عَاصِفَهً تَجْرِی بِأَمْرِهِ إِلی الأَرْضِ الَّتِی بَارَکنَا فِیهَا» (تند باد را مسخر سلیمان ساختیم که به فرمان او به سوی سرزمینی که آن را پربرکت کرده بودیم جریان می‌یافت.)
در مورد پیامبر اسلام(ص) می‌فرماید: «سُبْحَانَ الَّذِی أَسْری بِعَبْدِهِ لَیلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَی الْمَسْجِدِ الأَقْصَی الَّذِی بَارَکنَا حَوْلَهُ» (پاک و منزه است خدایی که بندهاش را در یک شب، از مسجدالاقصی که گرداگردش را پربرکت ساخت‌هایم برد.)
اختلاف برخی زمین‌ها از دیدگاه روایات
از دیدگاه روایات اهل سنت و شیعه استفاده می‌شود که قطعه‌های زمین همانند ساکنان آن، متّصف به صفت شقاوت و سعادتند:
 ١ . بخاری به سندش از عبدالله بن عمر نقل می‌کند:
پیامبر اکرم(ص) هنگامی که از سرزمین «ثمود» می‌گذشت، فرمود: داخل نشوید در سرزمین‌هایی که صاحبان آن‌ها به خود ظلم نمودند، تا شما نیز همانند آنان به مصیبت مبتلا نگردید، مگر در حالی که گریانید. آن‌گاه رسول‌خدا(ص) سرمبارکش را پوشانید وبه سرعت از آن وادی گذر نمود.
 ٢ . همو نقل می‌کند: «علی(ع) کراهت داشت در سرزمین فرو رفته «بابل» نماز بخواند.»
 ٣ . حلبی در سیره خود نقل می‌کند:
اجماع امّت بر آن است که این مکان (مدینه) که اعضای شریف پیامبر(ص) را در بر گرفته، بهترین قسمت‌های روی زمین است و حتّی از کعبه برتر می‌باشد. برخی دیگر گویند: افضل قسمت‌های روی زمین است، و حتّی از عرش الهی برتر است.
 ۴ . سمهودی شافعی در بحث علل برتری سرزمین مدینه بر سرزمین‌های دیگر می‌گوید: جهت دوم آنکه: این سرزمین مشتمل بر قطعه زمینی است که به اجماع امت بر سایر قطعه‌ها برتری دارد و آن همان قطعه‌ای است که بدن شریف پیامبر(ص) را در برگرفته است.
 ۵ . همچنین این مطلّب را که مردم بعد از رحلت رسول خدا(ص)
می‌آمدند و به جهت تبّرک از خاک قبر آن حضرت بر می‌داشتند و با
خود می‌بردند. عایشه به جهت آنکه بدن پیامبر(ص) نمایان نگردد، دستود داد دیواری به دور قبر پیامبر(ص) کشیده شود.
شرافت تربت امام حسین(ع)
تربت امام حسین(ع) از جمله تربت‌هایی است که خداوند متعال آن را به جهاتی مبارک گردانیده است، زیرا آن تربت قطعه زمینی است که جسد پاک و طیب و طاهر سیدالشهدا(ع) را در بردارد.
علامه امینی (ر) در سرّ سجود به تربت کربلا می‌فرماید:
این امر بر دو اصل اساسی استوار است:
این نوشته در علمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.