بهینه سازی نرخ تبدیل چیست و چرا برای کسب و کارتان اهمیت دارد؟

 

افزایش مشتری و فروش

بهینه سازی اندازه تبدیل چیه و به چه دلیل واسه کار و کاسبی تون مهمه؟

آرزو قلی زاده

۳۳

۰

۱ ۲۱۳۴

سرفصلای راهنمای کامل بهینه سازی اندازه تبدیل

جمع آوری داده واسه بهینه سازی اندازه تبدیل

به کار گیری داده ها واسه بهینه سازی اندازه تبدیل

 

وقتی از بازاریابی اینترنتی حرف می زنیم، معمولاً به این معناست که شما دو راه واسه کسب درآمد پیش رو دارین. یا می تونین ترافیک بیشتری به سایت خود بکشونین تا فروش بیشتری داشته باشین یا اینکه کارایی و کارکرد سایت خود رو طوری بهتر کرد که از همون ترافیک فعلی خود درآمدِ بیشتری به دست بیارین. بهینه سازی اندازه تبدیل یا Conversion Rate Optimization که در این سری مقالات قصد معرفی اش رو داریم، دقیقاً بر راه دوم تمرکز داره.

در بهینه سازی اندازه تبدیل (یا به شکل مخفف CRO)، شما قیف فروش و ب سایت تون رو آزمایش و تحلیل می کنین تا بتونین روشای بهبود سایت خود رو شناسایی کنین. اینطوری، درصد بالاتری از بازدیدکنندگان خود رو به ثبت نام یا خرید محصول خود تشویق کنین. بعد یه فرضیه رو مطرح کرده و اونو تست می کنین و بعد از اون، نسخه جدیدی از یه صفحه سایت یا یه صفحه فرود رو ایجاد می کنین تا اونو با نسخه فعلی خود مقایسه کنین.

از این مقایسه می فهمید که کدوم نسخه واسه جذب بازدیدکننده و تشویق اونا به خرید موثرتره. در آخر هم نسخه ای که درصد بالاتری از کاربران رو به خرید یا ثبت نام تشویق کرده، اجرا می کنین.

اگه فروش اجناس شما به سایت و بازاریابی اینترنتی وابسته، حتماً بارها عبارت اندازه تبدیل یا Conversion Rate رو به گوش تون خورده و شاید در منابع جور واجور مطالعه کرده باشین که با افزایش اندازه تبدیل می ‎تونید درآمد خود رو افرایش بدین. اما ممکنه این مسئله یکم براتون مبهم باشه، یا اصلاً چیزی درباره اون ندونین. در این صورت پیشنهاد می کنیم با این مقاله و مقاله های بعدی ما همراه باشین، تا به درستی با معنی اندازه تبدیل و روشای بهینه سازی اون آشنا شید.

اندازه تبدیل یا Conversion Rate چیه؟

منظور از اندازه تبدیل اینه که وقتی کاربری از سایت شما بازدید می کنه، همون اقدامی رو بکنه که شما از اون می خواین. این هدف گذاری می تونه واسه هر سایتی فرق داشته باشه. مثلاً تو یه سایت، شما از بازدیدکنندگان می خواین در خبرنامه ایمیلی عضو شن، یا در سایت شما حساب بسازن. شاید این اقدام در وب سایتی دیگه به معنی خرید، دانلود اپلیکیشن یا اقدامی به طور کاملً فرق داشته باشه. مهم اینه که واسه هر صفحه از سایت خود، هدفی رو مشخص کنین و از کاربران بخواین بسته به اون هدف، کار خاصی رو بکنن.

کاری که شما از بازدیدکنندگان می خواین بکنن، همون معیاریه که باید اندازه گیری کنین و بهتر کنین. در واقع، اندازه تبدیل کاربر به مشتری تحلیل و بررسی رفتار بازدیدکنندگان واسه بهبود کارکرد سایته. اصلاً بذارین ساده تر بگیم، بهینه سازی اندازه تبدیل یعنی فهمیدن جواب این سوال که به چه دلیل بازدیدکنندگان ما اقدام مطلوب ما رو انجام نمی دن و چیجوری میشه اونا رو به انجام رفتاری خاص تشویق کرد؟

اما یکی از مهم ترین وسایل بهینه سازی اندازه تبدیل، به کار گیری تست A/B هستش که در ادامه همین مقاله به طور مفصل دربارش صحبت می کنیم.

 • هدفی ساختارمند و سیستماتیک واسه بهبود کارکرد وب سایته.
 • اندازه تبدیل، براساس بازخوردهای مخاطبان و بررسیا تعیین می شه.
 • اندازه تبدیل با در نظر گرفتن اهداف و نیازای خاص سایت شما سنجیده می شه.
 • در اندازه تبدیل، شما تلاش می کنین از ترافیک فعلی سایت بیشترین استفاده رو ببرین.

لازمه این نکته رو هم یادآوری کنیم که:

  • حدس و فکرایی که به هیچ آماری مستند نیستن.
  • خواسته ها و نظرات مدیر سایت یا مدیرعامل فروشگاه. یادتون نره که سلایق شخصی نباید بر آمار و موشکافی ترجیح داده شه.
  • موشکافی

 • افزایش تعداد بازدیدکنندگان در افزایش اندازه تبدیل اثر نداره، مهم ترین مسئله اندازه مشارکت بازدیدکنندگان و کیفیت مطلوب مشارکت است.

به چه دلیل باید بهینه سازی اندازه تبدیل رو جدی بگیرین؟

۱ – همیشه جایی واسه پیشرفت هست

مهم نیس که الان سایت تون چقدر خوب طراحی شده یا این که چند درصد از بازدیدکنندگانتان به مشتری تبدیل می شن، باید به این نکته توجه کنین که همیشه جایی واسه پیشرفت هست. پس اگه شرایط بر وفق مراده، به شرایط فعلی سایت تون مغرور نشید و اگه نیس، هرچه زودتر به فکر تغییر وضعیت بی نظم سایت خود باشه.

۲ – تبلیغات پولی بسیار گرانقیمت و فضای اون شدیدا رقابتیه

قیمت

راه حل مشکل شما، تبلیغات پولی نیس، مخصوصاً اگه در شما، دست اندازه هایی هست که باید رفع شه. بهینه سازی اندازه تبدیل به شما کمک می کنه تا با امکانات فعلی سایت تون، اول مشکلات موجود رو مشخص و بعد اونا رو رفع کنین. (قیف تبدیل: راه اصلی تجربه کاربر که در اون، روندِ تبدیل کاربر به مشتری اتفاق میفته.)

۳ – هدف بهینه سازی اندازه تبدیل، جذب مشتریایی مناسب و هدفمنده

یادتون باشه که قرار نیس هر بازدیدکننده ای مشتری شما شه. باید قبل از هرکاری از تقسیم بندی بازار یا Market Segmentation استفاده کنین و شخصیت خریدارتان رو بشناسین. باید به دنبال کسائی بگردین که عاشق محصول تون شه یا به اون نیاز داشته باشه و با معرفی کردن شما به بقیه به روند بازاریابی کارتون کمک کنه.

۴ – بهینه سازی اندازه تبدیل ارزانه

بهینه سازی اندازه تبدیل بر ترافیک فعلی سایت شما تمرکز می کنه، در نتیجه قرار نیس پول بیشتری واسه جذب بازدیدکنندگان جدید بپردازید. همونطور که می دونین هزینه جذب مشتری جدید، بسیار بیشتر از هزینه ایه که واسه حفظ مشتری قدیمی پرداخت می کنین.

۵ – هزینه های جذب مشتری رو کم می کنه

در نتیجه دلیل چهارم میشه گفت که در واقع دو برابر شدن اندازه تبدیل به معنی نصف شدن هزینه های جذب مشتریه چون که شما به دنبال مشتری جدید نیستین و ً هزینه اضافی واسه تبلیغات نمی پردازید.

۶ – بهینه سازی اندازه تبدیل به افزایش سودتون کمک می کنه

از اونجایی که واسه افزایش اندازه تبدیل هزینه ای نمی کنین، سود حاصل از بهینه سازی اندازه تبدیل به سود خالص شما تبدیل می شه. واقعا، بهینه سازی اندازه تبدیل، برگشت سرمایه خیلی بالایی داره.

۷ – حالا شما پول بیشتری دارین تا واسه جذب مخاطب صرف کنین

سود بیشتر به معنی امکان هزینه بیشتر واسه جذب مشتریان جدیده. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، دیگه شما می دونین که باید پول تون رو کجا صرف کنین، چون مشتریان تون رو شناخته اید و می دونین که کدوم کانالا، بهترین مصرف کنندگان رو به همراه دارن.

ساختار مناسب واسه یه کمپین تبلیغاتی در گوگل ادوردز چیجوریه؟

اما بیایید اهمیت و تاثیر بهینه سازی اندازه تبدیل رو در عمل مشاهده کنیم. مثلاً این سناریوی فرضی رو در نظر بگیرین:

شما صاحب یه کسب وکار فروش نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) هستین. قبل از انجام CRO واسه سایت تون، می تونستید ۵% افراد رو به ثبت نام تشویق کنین که این به معنیِ درآمد ماهانه ۵۰ هزار تومن از هر نفر بوده. اینطوری شما ماهانه از هر ۱۰۰۰ نفر بازدید کننده ۵۰ مشتری جدید کسب می کردین و از این ۵۰ نفر هم ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومن درآمد به دست می آوردین. حال فرض کنین بهینه سازی اندازه تبدیل رو انجام دادین و این اندازه رو از ۵% به ۷.۵% زیاد کردین. با این اندازه تبدیل، هر ۱۰۰۰ نفر بازدیدکننده به معنی ۷۵ مشتری جدید و فروش ماهانه ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومن میشه.

می ببینن بهینه سازی اندازه تبدیل چه تاثیری داره؟ در واقع، شما هیچ چیزی رو در کسب وکار خود تغییر ندادید، نه محصول جدیدی عرضه کردین و نه قیمت خود رو پایین آوردید، اما پس از مفیدتر کردن قیف فروش خود، فروش شما ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومن زیاد شد. اینطوری، قیف فروش شما حالا مفیدتر شده و در نتیجه شما درآمد بیشتری به دست میارین.

همونطور که می ببینن اگه بخواین فروش خود رو زیاد کنین، CRO یا بهینه سازی اندازه تبدیل روشی بسیار موفقیت آمیزه.

پس این فرمول کلیدی رو یادتون باشه:

اگه اندازه تبدیل رو دو برابر کنین، هزینه کسب مشتری جدید نصف می شه.

این فرمول به این معناست که اگه الان ۵ هزار تومن واسه جذب هر مشتری جدید هزینه می کنین، پس از بهینه سازی سایت و دو برابر کردن اندازه تبدیل، کسبِ هر مشتری تنها ۲۵۰۰ تومن واسه شما هزینه داره. در این حال می تونین پول بیشتری رو در تبلیغات خود سرمایه گذاری کنین یا اینکه در هزینه های خود صرفه جویی کنین.

سئو

مطالعه موردی اندازه تبدیل: کمپین انتخاباتی اوباما در سال ۲۰۰۸

کمپین انتخاباتی اوباما در سال ۲۰۰۸ دیگه به مثالی عادی واسه تاثیر بهینه سازی اندازه تبدیل بر کارکرد و بازده سازمانا، کسب وکارها و حتی موفقیت سیاستمداران بدل شده.

دن سیروکر بنیانگذار و مدیرعامل شرکت Optimizely درزمان کمپین انتخاباتی اوباما مدیر موشکافی این پویش بود. اون پیشنهاد داد که ترکیبای متفاوتی از تیترها و تصاویر/ویدیوها باید تست شه تا مشخص شه کدوم یکی بیشترین تاثیر رو در جذب مردم واسه ثبت نام در خبرنامه ریاست جمهوری داره. تیم کمپین می دونست که درصد بالایی از آدمایی که ثبت نام می کنن، در آخر به صورت مالی از کمپین انتخاباتی پشتیبانی می کنن، اما مسئله این بود که باید بیشترین تعداد افراد ممکن رو واسه ثبت نام در خبرنامه ایمیلی تشویق کرد.

در آخر تیم دن سیروکر ۲۴ ترکیب و نسخه جور واجور واسه دکمه های صفحات پویش، سه تصویر جور واجور و سه ویدیوی جور واجور جفت و جور کرد. باحال اینکه بیشتر افراد حاضر در تیم فکر می کردن که ویدیوها بیشترین تاثیر رو در ثبت نام مردم در خبرنامه داشته باشن.

نتیچه بهینه سازی کمپین اوباما چه شد؟

بعد از آزمایش کردن نسخه ها روی ۳۱۰,۳۸۲ نفر که هر نسخه رو تقریباً ۱۳ هزار نفر بازدید کرده بودن، نسخه ای که تصویر خونواده اوباما و دکمه فراخوان اقدام «بیشتر بدونین» (یا همون Learn More) رو داشت، منتهی به اندازه تبدیل ۱۱.۶% شد که موفق ترین کارکرد رو داشت. پس از به کار گیری این نسخه در کمپین، اندازه تبدیل قبلی که ۸.۲۶% بود، ۴۰.۶% زیاد شد.

اما تاثیرگذارتر از افزایش اندازه تبدیل کمپین، این موضوع مهم بود که نسخۀ جدید در آخر موجب ۲,۸۸۰,۰۰۰ ثبت نام بیشتر، ۲,۸۸۰,۰۰۰ داوطلب بیشتر و ۶۰ میلیون دلار کمک بیشتر در کمپین انتخاباتی اوباما شد.

دلار

می خواین درآمد سایت خودتون رو زیاد کنین؟!

ما راهکارهای کوتاه مدت و دراز مدت بسیاری رو به کار می بندیم که به شما در پیدا کردن ثبات کمک می کنن.
واسه مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرین.

پکیجای بازاریابی دیجیتال نوین

دیجیتال

۰۲۱-۶۳۴۰۴داخلی ۳

آزمایش A/B دقیقاً چیه؟

، قبلاً به طور مفصل درباره تست A/B صحبت کردیم. با این حال، بد نیس که در این مقاله هم نگاهی به اون داشته باشیم.

تست A/B یعنی دو نسخۀ متفاوت از یه صفحه وب (یا صفحه فرود) جفت و جور کنین و ترافیک برابری رو به سمت هر کدوم بفرستید. بعد، تعداد تبدیلای هر نسخه رو می سبک و سنگین کرد و نسخه موفق تر رو براساس اندازه تبدیل بالاتر انتخاب می کنین. وقتی که نسخۀ برنده مشخص شد، صفحه فعلی خود رو به اون صفحه تبدیل می کنین تا از کارکرد این نسخه بهبودیافته بهره ببرین.

آزمون A/B با آزمون قبل و بعد (Before and After) فرق داره. در آزمون قبل و بعد، اندازه تبدیل سایت رو اندازه می گیرین تا یه ملاک واسه امتحان تغییرات بعدی داشته باشه. بعد یه نسخۀ جدید جفت و جور می کنین تا ببینین اندازه تبدیل رو کاهش یا زیاد می کنه. مشکل آزمون قبل و بعد اینه که هدفی علمی به اندازه گیری یافته های نداره. مثلاً اندازه تبدیل از هفته ای به هفته دیگه نوسان می کنه و پس نمی تونین بفهمین تغییر در اندازه تبدیل به وجود اومده به وسیله نسخه جدید بوده یا به وجود اومده به وسیله کیفیت بالاتر یا پایین ترِ ترافیک اون هفته.

چیجوری لینک سازی داخلی انجام بدیم؟

مثلاً ممکنه یه هفته، پس از منشن شدن در سایت زومیت ترافیک بالایی به دست بیارین، اما این ترافیک خیلی برابر با محصول و کار شما نباشه. پس با اینکه ترافیک و حتی ثبت ناماتون زیاد می شه، اما اندازه تبدیل تون کاهش پیدا می کنه. در این شرایط، ممکنه فکر کنین نسخۀ جدید باعث کم شدن اندازه تبدیل شده اما کیفیت پایین ترافیک ورودی دلیل این کاهش بوده.

چیزی که باید در نظر داشته باشین اینه که راه و روش علمی به آزمایش نسخه ها، تنها راهیه که مشخص می کنه نسخه جدید بر اندازه تبدیل تاثیر مثبت میذاره یا تاثیر منفی. آزمونای چندنسخه ای (Multivariate Testing) هم نوع پیشرفته تری از آزمون A/B هستن، اما الان ما به کار گیری همون آزمون A/B رو پیشنهاد می کنیم تا وقتی که با بهینه سازی اندازه تبدیل بیشتر آشنا شید و بدونین چیجوری باید آزمایشای جور واجور رو روی سایت خود اجرا کنین.

آزمایش کردن واقعاً لازمه یا اینکه میشه از آزمایش بقیه استفاده کرد؟

وقتی از بهینه سازی اندازه تبدیل حرف می زنیم خیلیا در مورد اجرای آزمایشا حرف میزنن، اما در آخرً تعداد بسیار کمی در عمل دست به کار می شن. اونایی که ً دست به آزمایش نمی زنن، معمولاً آزمایشایی رو کپی می کنن که در وب سایتای دیگه نسخه برنده آزمون A/B شدن. با این حال، این تقلید کردن مشکلاتی هم داره.

مشکلات

اول اینکه اگه فقطً چیزی که بقیه انجام دادن رو کپی کنین نمی فهمید واسه شمام همون تاثیر رو داره یا خیر. صرف اینکه تغییر رنگ سبز دکمه فراخوان مبادرت به رنگ قرمز باعث افزایش ۲۱ درصدی اندازه تبدیل واسه شرکت Performable شده به این معنی نیس که همین کار واسه شمام نتیجه مشابهی به بار میاره. شاید رنگ قرمز مکمل طرح و نمای سایت اونا بوده باشه یا شاید واسه نوع مخاطبانی که اونا داشتن نشون گر معنی مثبتی بوده، اما کی می دونه که واسه شمام اینجور میشه؟ هیچکی! تا وقتی که خودتون دست به آزمایش نزنین، هیچوقت جواب این سوال رو نمی فهمید.

دوم اینکه همیشه نمی تونین بر موفقیتایی که سایتای دیگه ادعای اونو دارن، تکیه کنین. خیلی از افراد درباره موفقیتای به وجود اومده به وسیله بهینه سازی اندازه تبدیل حرف میزنن، اما نمی دونین که واقعا آزمایش شون در شرایط معتبری انجام شده و موفقیت، به وجود اومده به وسیله نسخه جدید بوده یا اینکه عوامل دیگری هم موثر بودن. مثلاً آزمایش واسه چه مدت انجام شده؟ احتمال آماری اینکه آزمایش، تبدیل به نسخه موفق بشه چقدر بوده؟ جواب این سوالات به شما درک بهتری در مورد دقت یافته های آزمایش میده، اما بیشتر وقتا نمی تونین به پاسخی برسین؛ مگه اینکه خودتون آزمایش انجام بدین.

 هر چند وقت یه بار باید دست به آزمایش زد؟

وقتی از آزمایش کردن صحبت می کنیم، هر بار که تغییری موثر بر اندازه تبدیل، ایجاد می کنین باید اونو انجام بدین. اگه متنِ موجود در صفحه پشتیبانی و خدمات خود رو تغییر می دین، لازم نیس ببینین تاثیر اون چه میشه چون این تغییر، تاثیر خاصی بر اندازه تبدیل نداره اما اگه متن یا طراحی یکی از صفحات اصلی سایت (مخصوصا صفحه ای که بخشی از قیف فروش شماس) رو تغییر دادین حتماً باید آزمایش انجام بدین.

دلیل این اون هستش که هیچ وقت نمی دونین یه تغییر چیجوری بر فروش شما اثر میذاره. شاید پیش خودتون راضی شده باشین که یه متن جدیدِ شامل بیان رضایت مشتریان موجب افزایش اندازه تبدیل می شه، اما بعد از انجام آزمایش فهمیده باشین که اینجور اتفاقی رخ نمی ده. مشاوران خبره بهینه سازی اندازه تبدیل آموخته ان که هیچوقت به شمّ و حس خود اطمینان نکنن چون معمولاً نسخه ای که باور دارین در عمل موفق میشه جواب نمی ده و نسخه ای که خیلی از موفقیت اون اطمینان ندارین در عمل موفق ظاهر می شه.

یکی از بزرگترین امتیازات انجام آزمایش واسه هر تغییر زیادی اینه که می تونین همیشه مباحثات و بحثای خود با همکاران یا مدیران رو براساس داده و آمار حل کنین. با این حال، اگه یافته های تغییر رو تست نکرده باشین، دائم در بحث و جنگ هستین که کدوم نسخه براساس ترجیح هر کدوم از اعضای تیم تون بهتر عمل کرده.

مشکل اینه که در این شرایط، هیچوقت نمی فهمید کی درست میگه. اما با انجام آزمایش، دقیقاً می دونین که باید از کدوم نسخه استفاده کنین. اینطوری بهینه سازی اندازه تبدیل روشی عالی واسه محدود کردن مباحثات درون سازمانی درباره نسخه برنده س.

از انجام آزمایش باید انتظار چه مقدار بهبود رو داشته باشین؟

نباید همیشه انتظار بهبودی فوق العاده و عجیب و غریب رو داشته باشین. خیلی از پستای وبلاگی درباره افزایش ۱۰۰ درصدی اندازه تبدیل حرف میزنن. با اینکه ممکنه شمام بعضی وقتا اینجور نتایجی به دست بیارین، اما همیشه انتظار موفقیتای بزرگ رو نداشته باشین.

اما از طرف دیگه هم نباید ناامید شید. با افزایش اندازه تبدیل به صورت میانگین تا ۱۹% در ۴ آزمایش، در آخر اندازه تبدیل خود رو دوبرابر می کنین. وقتی این جوری به مسئله نگاه کنین درمی یابید که حتی موفقیتای کوچیک هم می تونن قطره قطره جمع شن و در آخر بهبود بسیار بزرگی در اندازه تبدیل شما به ارمغان بیارن.

آزمایشات با چه هدفی باید انجام شن؟  

در آخرً باید گفت هدف اصلی شما باید افزایش اندازه تبدیل باشه. پس، اگه هدف شما افزایش ثبت اسمای رایگان باشه، اون وقت باید آزمایشای خود رو بر مبنای این هدف سبک سنگین کنین. اگه این هدف، افزایش فروش تو یه فروشگاه اینترنتیه، در اون صورت باید هدف تبدیل و آزمایشات خود رو براساس اندازه افزایش فروش سبک سنگین کنین.

اگه هدف سایت شما افزایش ثبت اسمای رایگان و در آخر افزایش ثبت اسمای همراه با پرداخت اشتراکه، اون وقت باید هدف تبدیل و نتیجه آزمایشات خود رو بر مبنای این هدف سبک سنگین کنین، نه بر مبنای کلیکای روی صفحه اصلی ثبت نام یا بقیه معیارهای نامرتبط!

اگه نتونین هدف اصلی و درست خود از بهینه سازی اندازه تبدیل رو تشخیص بدین، در آخر، خرده تبدیلایی رو می سبک و سنگین کرد که همیشه هم به بهتر شدن اندازه تبدیل اصلی سایت تون منجر نمی شن. مثلا ممکنه تعداد آدمایی که از صفحه اصلی سایت به فرم ثبت نام می رن رو سبک سنگین کنین. پس از انجام یه آزمایش، متوجه میشین که ۱۰% افراد بیشتری از این صفحه به فرم ثبت نام می رن، پس به این نتیجه می رسید که این تغییر رو در سایت خود اجرا کنین.

اما چیزی که از اون باخبر نیستین اینه که با اینکه این تغییر، اندازه کلیک روی فرم ثبت نام رو ۱۰% زیاد کرده، اما تعداد ثبت اسما رو ۵% کاهش داده. واسه همینه که باید همیشه نتیجۀ آزمایش رو با هدف اصلی خود سبک سنگین کنین. با اینکه بهبودهای اتفاق افتاده در بخشای خرده تبدیلی (مثل افزایش انتقال کاربر از صفحه اصلی به صفحه ثبت نام) نتیجه کار خوبی استT اما هدف پایانی شما از انجام یه آزمایش این نیس، بلکه می خواین تعداد ثبت اسمای قطعی خود و تعداد فروش اشتراک رو بالا ببرین.

این اشتباه، اشتباه رایجیه. یه نسخه ممکنه اندازه کلیک بر صفحه ثبت نام رو ۲% زیاد کنه، اما نسخه ای دیگه هیچ افزایشی در اندازه کلیک بر فرم ثبت نام ایجاد نکنه ولی ثبت اسمای قطعی رو تا ۸% بیشتر کنه. در سناریویی دیگه، ممکنه هر دو نسخه منتهی به افزایش برابری در اندازه کلیک شن، اما نسخه جدید افراد بیشتری رو به ثبت نام یا ثبت سفارش تشویق کنه. جز با امتحان هر آزمایش براساس هدف اصلی خود هیچوقت نمی فهمید که کدوم نسخه واقعاً داره کارکرد بهتری نشون میده.

عوامل موثر در اندازه تبدیل یا Conversion Rate

در این قسمت به بررسی عواملی می پردازیم که در بهینه سازی اندازه تبدیل سایت شما نقش مهمی دارن:

 • فراخوان عمل یا Call To Action. فراخوان عمل در سایت شما روشن است و خیلی راحت در دسترس بازدیدکنندگان قرار داره؟ فراخوان عمل چیز عجیب و غریبی نیس. همون دکمه ایه که در بیشتر کمپینا، تبلیغات و صفحات اینترنتی می بینه. دکمهایی که قابل کلیک کردن هستن و داخل اونا متنی تشویق کننده واسه کلیک کردن نوشته شده، مثل: “همین حالا کلیک کنین”، “همین حالا بخرین”، “همین حالا به من آموزش بده“، “رایگان عضو شید”، “همین حالا رزرو کنین” و … . در ادامه چند نمونه از دکمه های فراخوان عمل در وب فارسی رو مشاهده می کنین:

نمونه ای از دکمه فراخوان عمل در سایت فیلیمو واسه تبدیل کاربر به خریدار اشتراک

نمونه ای از دکمه فراخوان عمل در سایت بامیلو واسه تبدیل کاربر به خواننده محتوا و شاید خریدار کالا

نمونه ای از دکمه فراخوان عمل در سایت نگین خودرو واسه تبدیل کاربر به عضو خبرنامه

  • محتوای چشمی و گرافیکی سایت شما در رابطه، بی همتا و جذابه و در جای درستی قرار گرفته؟ یا اینکه تعداد محتوای چشمی تون بیشتر از حده و بیشتر مزاحمه تا جذاب؟ در سایت تون از متنای بدون کاربرد و بی اهمیت استفاده کردین؟
  • تجربه کاربری سایت تون رو در نظر بگیرین. بازدیدکنندگان خیلی راحت می تونن در سایت شما به دنبال چیزی که میخوان بگردند؟ اگه فروش اینترنتی دارین، گذروندن راه خرید براشون راحته؟ واسه تبدیلایی که اندازه می گیرین، هر بازدیدکننده باید چند بار کلیک کنه یا چند صفحه رو بگذرونه؟ سایت شما واسه استفاده در موبایل مناسبه؟ سایت تون رو طوری طراحی کنین که حرکت، جستجو، ثبت نام، اطلاعات تماس و پرداخت خیلی راحت در دسترس بازدیدکنندگان قرار بگیره.
  • موبایل

 • بازدکنندگان در سایت شما این احساس رو دارن که امنیت واسه شما در اولویت قرار داره؟ اعتماد به سایت شما آسونه؟
 • به وضعیت سئوی سایت خود توجه دارین و اونو به روزرسانی می کنین؟ از عنوانای مناسب، کلمات کلیدی در رابطه و متاتگا درست استفاده می کنین؟ باید واسه تصاویر نام مناسبی انتخاب کنین و کلمات کلیدی در رابطه به کار ببرین. عناوین باید روشن و انگار باشن. اگه اینجور مسائلی رو رعایت نکنین، بازدیدکنندگانی وارد سایت شما می شن که به دنبال چیز دیگری می گشته ان، و اونایی که به دنبال خدمات شمان، نمی تونن شما رو پیدا کنن.
 • در سایت تون بخش رضایت مشتری هست؟ این بخش به بازدیدکنندگان اطمینان میده که مشتریان شما از خرید یا همکاری با شما رضایت دارن.

لیست بالا اصلا کامل نیس. در واقع بعضی وقتا دلیلی که واسه یه سایت موفقیت آمیزه واسه سایت دیگه، خراب کننده س و می تونه تجربه کاربری و در نتیجه اندازه تبدیل اونو تحت تاثیر منفی بذاره. دلیل این موضوع اینه که هر وب سایتی، ماموریت، نقاط قوت و ضعف و رقابتای مخصوص به خود رو داره. واسه بهینه سازی اندازه تبدیل سایت، در اول باید بدونین که هدفتون از راه اندازی سایت چیه؟

کلا میشه گفت اندازه تبدیل سایت به شش عامل اصلی بستگی داره:

  1. ارزش پیشنهادی: در واقع این عامل شامل کل تموم سود و هزینه های اقدامیه که مخاطب باید بکنه. تو ذهن مشتری، کار کردن با شما چه فایده هایی داره؟ این سودها و هزینه ها، ارزش پیشنهادی شما رو تشکیل میدن.
  2. ایده

 1. ربط داشتن: محتوای سایت شما چقدر به چیزی که مخاطب توقع داره، نزدیکه؟ ارزش پیشنهادی شما چقدر با نیازای مخاطبان هماهنگه؟
 2. وضوح: ارزش پیشنهادی، پیام اصلی و فراخوان عمل شما چقدر به روشنی بیان شده؟
 3. اعتماد: عواملی در سایت شما وجود دارن (یا وجود ندارن) که باعث می شه اعتماد مخاطب از بین بره؟
 4. توجه: اولین چیزی که در صفحات شما دیده می شه، چیه؟ همچین چیزی هم جهت با هدف اصلی شما قرار داره، یا اونو خدشه دار می کنه؟ چی در صفحات شما هست که مخاطب رو گیج می کنه یا اونو از هدف اصلی دور می سازه؟
 5. ضرورت: به چه دلیل مخاطبان شما باید در این لحظه کار خاصی کنن؟ چه پیشنهادات، انگیزه ها، کلمات و روشی باعث می شه اونا هرچه زودتر، دست به اقدام مورد نظر شما بزنن؟

خلاصه فصل ۱

  • بهینه سازی اندازه تبدیل یعنی روند اجرای آزمایش A/B واسه نسخه های جور واجور صفحات فرود به خاطر اطلاع از اینکه کدوم نسخه بازدیدکنندگان بیشتری رو به مشتری تبدیل می کنه.
  • بهینه سازی اندازه تبدیل (CRO) به خاطر این دارای مهم ترینّیته که درآمد رو زیاد کرده و هزینه کسب هر مشتری رو کم می کنه. واقعا دو برابر کردن اندازه تبدیل به معنی نصف کردن هزینه های کسب مشتریه.
  • آزمون A/B بهترین روش واسه به دست آوردن نتایجیه که از نظر آماری معتبر هستن و تحت تاثیر تغییر کیفیت ترافیک ورودی نیستش باشن.
  • شما همیشه باید آزمایشای مخصوص به خود رو اجرا کنین تا بتونین یافته های به دست اومده از اون آزمایشا به وسیله بقیه رو تایید کنین و ببینین اونا واسه کار و کاسبی شمام جواب میدن یا خیر. کار و کاسبیای جور واجور ممکنه از آزمایشای برابر یافته های متفاوتی به دست بیارن و نمی تونین همیشه به یافته های تستایی که بقیه روی کار و کاسبی خود انجام میدن اعتماد کنین. پس تنها راهی که دارین اینه که خودتون آزمایشا رو روی سایت تون انجام بدین.
  • باید هر تغییری رو که ممکنه بر اندازه تبدیل سایت تاثیر بزاره مورد آزمایش بذارین. صرف اینکه فکر می کنین چیزی به طور حتمی اندازه تبدیل شما رو بهتر می کنه معنیش این نیس که لازم نیس قبل از اجرای تغییر اونو تست کنین.
  • حتی موفقیتای کوچیک هم در آخر تاثیر بزرگی دارن، پس اگه تست شما فقط به تعداد کمی فروش یا مشتری بالقوه ختم می شه ناامید نشید. موفقیتای بزرگ هیجان انگیز هستن اما معمولاً این موفقیتای همیشگی و کوچیک هستن که تغییرات بزرگ به ارمغان می یارن.
 • یادتون باشه که همیشه هدف اصلی واسه اندازه تبدیل رو مورد امتحان و آزمایش قرار بدین، نه هدفای کوچیک رو. بهبودهایی که در بخشای خرده تبدیلی رخ میدن خوب هستن، اما چیزی که واقعاً مهمه اینه که تغییر ایجاد شده چیجوری بر اندازه تبدیل کلی و مورد هدف تون اثر میذاره.

در فصل بعدی از سری مقالات بهینه سازی اندازه تبدیل به اهمیت جمع آوری داده ها واسه اراده کردن و اجرای بهینه سازی می پردازیم و توضیح می دیم که این اقدام چیجوری مانع از هدر رفتِ وقت، انرژی و پول شما می شه.

اراده کردن

با ما همراه باشین.

موضوع مرتبطافزایش مشتری و فروش